دوره 15، شماره 3 - ( مهر 1383 )                   جلد 15 شماره 3 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

دادمهر فخرالدین . گزارش یک مورد نادر از ارتباط مجرای غده بزاقی زیر فکی و مجرای غده بزاقی زیرزبانی. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1383; 15 (3) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-77-fa.html


چکیده:   (8483 مشاهده)
مقدمه و هدف: غده بزاقی زیر فکی ترشح خود را توسط مجرای غده زیر فکی در کف دهان در طرفین افسار زبان در ناحیه پاپیلای زیر زبان وارد دهان می کند. ترشح غده بزاقی زیر زبانی اکثرا توسط 8 تا20 مجرای ریز جدا از هم، در کف دهان وارد می شود. گاهی از موارد غده بزاقی زیر زبانی از نظر ترشح بزاق به دو قسمت جلوی و عقبی تقسیم می شود که قسمت عقبی غده توسط مجاری ریز در کف دهان بزاق ترشح می کنند و در قسمت جلوی غده چند مجرا با هم یکی شده و مجرای نسبتا درشتی به وجود می آورند به نام مجرای زیر زبانی بزرگ که در ناحیه پاپیلای زیر زبانی مستقیما و یا به همراه مجرای غده زیر فکی وارد دهان می شود. گزارش حاضر موردی است نادر که در آن قسمت جلوی غده بزاقی زیر زبانی توسط چندین مجرا وارد دهان می شود و قسمت عقبی غده زیر زبانی، دارای یک مجرای درشت می باشد که در یک سوم پشتی مجرای غده بزاقی زیر فکی، وارد این مجرا می گردد. روش کار: تشریح حفره زیرگیجگاهی و ناحیه زیر زبانی و زیر فکی از جسد و بررسی غدد و عناصر تشریحی این ناحیه و غدد زیر زبانی و زیر فکی و مجاوری آن ها در ارتباط با موارد نادر بحث و نتیجه گیری: ارتباط مجاری غدد زیر زبانی و زیر فکی در قسمت تقریبا عقب کف دهان و مجاورت های آن ها با عصب زبان از این نظر حایز اهمیت است که در جراحی کف دهان و جراحی غدد بزاقی و مجاری آن ها و رادیوگرافی غدد بزاقی (سیالوگرافی) و همچنین معالجه عفونت های غدد بزاقی ذکر شده مورد توجه قرار می گیرد. با توجه به کلیه جوانب به نظر می رسد مشاهده و دقت این موارد، مفید باشد زیرا نکات جدیدی را به پزشکان و آناتومیست ها و تمامی دانش پژوهان علم پزشکی ارایه می نماید.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.