دوره 26، شماره 8 - ( ماهنامه آبان 1394 )                   جلد 26 شماره 8 صفحات 716-723 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yaghoubi H, Shalchi B, Sohrabi Z, Amiri Nikpor M R. COMPARING THE THEORY OF MIND AMONG TONIC-CLONIC EPILEPSY, JUVENILE MYOCLONIC EPILEPSY AND HEALTHY PEOPLE. J Urmia Univ Med Sci. 2015; 26 (8) :716-723
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3108-fa.html
یعقوبی حسن، شالچی بهزاد، سهرابی ظریفه، امیری نیک پور محمدرضا. مقایسه‌ی نظریه ذهن در بین افراد مصروع تونیک–کلونیک، میوکلونیک جوانان و افراد سالم. مجله پزشکی ارومیه. 1394; 26 (8) :716-723

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3108-fa.html


دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، تبریز ، zarife.sohrabi@yahoo.com
چکیده:   (4355 مشاهده)

تاریخ دریافت 15/04/1394 تاریخ پذیرش 25/06/1394

چکیده

پیش‌زمینه و هدف: صرع نوعی بیماری مزمن مغزی است که به شکل اختلال سطح هوشیاری، احساسات و حرکات غیرطبیعی و اختلال‌های روانشناختی بروز می‌کند. این بیماری ممکن است عود کننده بوده و تمام عمر دوام یابد و مستلزم مراقبت طبیعی و منظم باشد. تحقیق حاضر به مقایسه نظریه ذهن در بین افراد مصروع تونیک-کلونیک، میوکلونیک جوانان و افراد سالم به‌منظور کمک به این بیماران می‌پردازد.

مواد و روش کار: روش مطالعه حاضر از نوع علی-مقایسه ای می‌باشد. نمونه‌ای 134 نفره (60 نفر سالم و 74 نفر مصروع) به روش نمونه گیری داوطلبانه از بین بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی شهرستان ارومیه انتخاب شدند و نسخه کامپیوتری آزمون ذهن خوانی چشم‌های بارون-کوهن را پاسخ دادند. داده‌های به دست آمده با استفاده آزمون‌های t برای گروه‌های مستقل، تحلیل واریانس یک راهه (ANOVA) و آزمون تعقیبی شفه مورد تجزیه تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: بر اساس نتایج، نظریه ذهن افراد مصروع با افراد سالم تفاوت معناداری دارد و این نقص در افراد مصروع میوکلونیک جوانان بیشتر از افراد مصروع تونیک-کلونیک و افراد سالم می‌باشد.

بحث و نتیجه‌گیری: نقص نظریه ذهن در افراد مصروع هم از مبنای عصبی مشابه، تأثیر داروها و هم از ویژگی‌های بالینی، شخصیتی و موقعیتی بیماران تأثیر می‌پذیرد و ارزیابی نظریه ذهن می‌تواند در توضیح برخی از مشکلات روانی-رفتاری و برنامه ریزی برای درمان غیر دارویی مؤثر باشد.

متن کامل [PDF 227 kb]   (701 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb