دوره 26، شماره 5 - ( ماهنامه مرداد 1394 )                   جلد 26 شماره 5 صفحات 421-432 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amini M, Asgari K, Najafi M, Abedi A. EFFECTIVENESS OF NEUROFEEDBACK ON FREQUENCY OF SEIZURE IN PATIENTS WITH REFRACTORY LEFT TEMPORAL LOBE EPILEPSY. J Urmia Univ Med Sci. 2015; 26 (5) :421-432
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2939-fa.html
امینی مریم، عسگری کریم، نجفی محمدرضا، عابدی احمد. بررسی اثربخشی نوروفیدبک بر کاهش فراوانی حملات صرعی در بیماران مبتلا به صرع لوب تامپورال چپ و مقاوم به درمان شهر اصفهان. مجله پزشکی ارومیه. 1394; 26 (5) :421-432

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2939-fa.html


گروه روانشناسی دانشگاه اصفهان ، maryamamini1166@yahoo.com
چکیده:   (4793 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: پژوهش حاضر باهدف بررسی اثربخشی نوروفیدبک بر کاهش فراوانی حملات صرعی در بیماران مبتلا به صرع لوب تامپورال چپ و مقاوم به درمان شهر اصفهان انجام شد.

مواد و روش­ها: نمونه‌این پژوهش دو نفر از بیماران مبتلا به صرع لوب تامپورال چپ و مقاوم به درمان بود که به‌صورت نمونه‌گیری هدفمند از بین کلیه بیماران مصروعی که به مرکز صرع مسیح اصفهان مراجعه کردند و بر اساس ملاک‌های ورود به پژوهش ازجمله مصرف دو یا بیشتر از دو داروی اصلی و عدم‌تغییر نوع و دوز داروها به مدت حداقل 6 ماه، واجد شرایط ورود به مداخله بودند، انتخاب شدند. در این پژوهش از روش پژوهشی مورد منفرد با طرح MBD یا طرح خط پایه چندگانه استفاده شد، آزمودنی‌ها پس از موقعیت خط پایه، به‌صورت پلکانی به طرح پژوهشی وارد شدند و طی 30 جلسه مداخله انفرادی، آموزش نوروفیدبک دریافت کردند و دو هفته پس از پایان مداخله، طی سه هفته پی‌درپی تحت آزمون پیگیری قرار گرفتند.

یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که مطابق با تحلیل دیداری نمودار داده‌ها، مداخله نوروفیدبک در مورد هر دو آزمودنی اثربخش بوده است (با PND 100 درصد برای آزمودنی اول و 60 درصد برای آزمودنی دوم) و این کاهش بعد از دو هفته از پایان مداخله پایدار ماند.

بحث و نتیجه‌گیری: نتایج حاکی از اثربخشی نوروفیدبک در کاهش فراوانی حملات صرعی در بیماران مبتلا به صرع لوب تامپورال چپ و مقاوم به درمان بود.

 

متن کامل [PDF 3840 kb]   (1577 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: داخلی مغز و اعصاب

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb