دوره 25، شماره 6 - ( ماهنامه شهریور 1393 )                   جلد 25 شماره 6 صفحات 481-487 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jebraeily M, Rahimi B, Dolani A, Farhang F. USER PARTICIPATION IN THE DEVELOPMENT OF HOSPITAL INFORMATION SYSTEMS AND FACTORS AFFECTING IT. J Urmia Univ Med Sci. 2014; 25 (6) :481-487
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2363-fa.html
جبرائیلی محمد، رحیمی بهلول، دولانی عباس، فرهنگ فرحناز. مشارکت کاربران در توسعه سیستم‌های اطلاعات بیمارستانی و عوامل مؤثر بر آن. مجله پزشکی ارومیه. 1393; 25 (6) :481-487

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2363-fa.html


دانشيار انفورماتيک پزشکي دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، bahlol.rahimi@gmail.com
چکیده:   (3117 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: با توجه به حجم انبوه اطلاعات تولیدشده در بیمارستان‌ها، برای اداره کارآمد آن‌ها بهره‌گیری از سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS) امری ضروری است. در این میان یکی از عوامل اصلی در موفقیت HIS، مشارکت کاربران هست که باعث شده تا نیازهای اطلاعاتی و فرآیندی به‌درستی پیش‌بینی‌شده و همچنین تعهد آن‌ها نسبت به توسعه HIS افزایش یابد. هدف این تحقیق، بررسی میزان مشارکت کاربران در مراحل مختلف توسعه HIS و همچنین شناسایی عوامل مؤثر بر آن هست.

مواد و روش کار: این مطالعه از نوع توصیفی-تحلیلی بود که به روش مقطعی در سال 1392 انجام گرفت. جامعه پژوهش شامل کاربران HIS در مراکز آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بود که به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چندمرحله‌ای، 140 نفر از آن‌ها انتخاب شد. داده‌ها از طریق یک پرسشنامه که روایی و پایایی آن مورد تأیید قرار گرفت، جمع‌آوری گردید. داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط نرم‌افزار آماری SPSS و با استفاده از آزمون‌های خی دو و t-test تحلیل شد.

یافته‌ها: بیشترین میزان مشارکت کاربران در مراحل 4 گانه توسعه HIS مربوط به مرحله پیاده‌سازی (2.88) و کمترین میزان مشارکت در مرحله تحلیل (1.23) هست. نتایج آزمون آماری نشان داد که در هیچ‌کدام از مراحل توسعه (تحلیل، طراحی، پیاده‌سازی و ارزیابی) میزان مشارکت کاربران در حد مطلوبی نبودند. (P < 0.05) تشکیل گروه کاری از کاربران نهایی و حمایت مدیران رده بالا از توسعه HIS از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر افزایش میزان مشارکت هست.

بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج این تحقیق، ضروری به نظر می‌رسد مدیران مراقبت سلامت قبل از توسعه و خریداری HIS، برنامه‌ریزی دقیق جهت مشارکت کاربران انجام دهند تا نیازهای واقعی شناسایی و همچنین تعهد و انگیزه آن‌ها در توسعه، نگهداری و ارتقای سیستم افزایش یابد تا منجر به تضمین موفقیت سیستم گردد.

 

متن کامل [PDF 276 kb]   (657 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb