دوره 23، شماره 5 - ( دوماهنامه آذر-دی 1391 )                   جلد 23 شماره 5 صفحات 513-520 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Monsef Esfahani F, Irani S. HER2/neu in Odontogenic cysts. Stud Med Sci. 2012; 23 (5) :513-520
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1459-fa.html
منصف اصفهانی فرناز، ایرانی سوسن. تعیین افزایش بیان Her2/neu در سیست‌های ادونتوژنیک. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1391; 23 (5) :513-520

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1459-fa.html


دانشکده دندانپزشکی همدان ، farnaz_monsef@yahoo. com
چکیده:   (9402 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: سیست‌های ادنتوژنیک(odontogenic cysts)، سیست‌های برخاسته از اپی تلیوم تشکیل دهنده دندان(odontogenic epithelium) می‌باشند که توسط اپی تلیوم ادنتوژنیک پوشانده شده‌اند. امکان تغییرات تومورال (تومور خوش خیم و بدخیم) در هر سه سیست دنتی ژروس، ادونتوژنیک کراتوسیست و رادیکولار سیست وجود دارد. درصد این تغییرات برای ادونتوژنیک کراتوسیست کمترین میزان می‌باشد. میزان تکثیر سلول‌های اپی تلیالی این سیست‌ها در پیش آگهی ضایعات مزبور از اهمیت خاصی برخوردار است .از مارکرهایی که در پیش آگهی استفاده شده است HER2/neu می‌باشد. 

مواد و روش کار: در این مطالعه، از آرشیو پرونده‌های بخش پاتولوژی دهان و فک و صورت دانشکده دندانپزشکی 70 عدد، انتخاب شدند که شامل 29 نمونه سیست دنتی ژروس،24 نمونه ادنتوژنیک کراتوسیست و 17 نمونه رادیکولار سیست بودند و با تکنیک ایمونوهیستوشیمی رنگ آمیزی شدند. اطلاعات بعد از جمع آوری توسط آزمون دقیق فیشر و نرم افزارSPSS نسخه 17 .مورد تحلیل قرار گرفتند.میزان رنگ پذیری سلول‌های تومورال درجه بندی شده و به هر نمونه نمره‌ای(score) از 0 تا 3 تعلق گرفت.اخذ نمرات 2 و 3 افزایش بیان (over expression) تفسیر شده‌اند.

یافته‌ها: تعداد 3 نمونه از نوع OKC (5/12%)، 7 نمونه از نوع دنتی ژروس (1/24%) نمره‌ی صفر را گرفته‌اند،‌ اما هیچ نمونه از نوع رادیکولارسیست نمره‌ی صفر را کسب نکرده است. آزمون دقیق فیشر (Fisher’s Exact test) نشان داد که بین نوع سیست و نمره‌ی اخذ شده توسط هریک از نمونه‌های سیست‌ها، ارتباط معنی دار آماری وجود دارد. (P=0.005)، در سیست OKC در 7/41%، در سیست دنتی ژروس در 3/48% و در سیست رادیکولار در 2/88% موارد نمرات رنگ آمیزی 2 و 3 بودند (افزایش بیان داشتند).

بحث و نتیجه گیری:: بالاترین میزان افزایش بیان HER2 مربوط به سیست رادیکولار به میزان2/88% می‌باشد که می‌تواند بالا بودن میزان تکثیر سلولی در اپیتلیوم این سیست را نشان دهد. این میزان می‌تواند توجیه گر بالا بودن میزان ایجاد کارسینوم در residual periapical cyst و periapical cyst باشد. 

 

واژه‌های کلیدی: سیست‌های ادونتوژنیک، HER2
متن کامل [PDF 343 kb]   (2153 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.