دوره 32، شماره 2 - ( اردیبهشت 1400 )                   جلد 32 شماره 2 صفحات 144-148 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Javanmard F, Sadeghpour S, Banihashemi Z. Heterotopic Mesenteric Ossification, Co-incidentally found with a Ruptured Tubo-ovarian Abscess: A Case Report. Stud Med Sci. 2021; 32 (2) :144-148
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-5261-fa.html
جوانمرد فرزانه، صادق پور سونیا، بنی هاشمی زهره. گزارش یک مورد کشف تصادفی اسیفیکاسیون هتروتوپیک مزانتر همراه با بروز آبسه توبو اوارین پاره شده. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1400; 32 (2) :144-148

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-5261-fa.html


بخش پاتولوژی بیمارستان شهید مطهری ، دانشگاه علو پزشکی ارومیه ، ارومیه ، ایران ، farzanehjavanmard@yahoo.com
چکیده:   (319 مشاهده)
اسیفیکاسیون هتروتوپیک مزانتر یک ضایعه شبه استخوانی نادر است که در داخل حفره شکم ایجاد می شود. علت آن ناشناخته است ولی بیشتر بیماران سابقه ای از ترومای شکمی یا عمل جراحی دارند. در این مطالعه ما خانم 29 ساله ای را معرفی میکنیم که با درد حاد شکم و تب مورد پذیرش قرار گرفت و تحت لاپاراتومی اورژانس قرار گرفت. وی سابقه بیماری التهابی لگن به صورت راجعه و نیز آپاندکتومی داشت. طی عمل انجام شده آبسه توبو اوارین چپ مشاهده گردید و تخلیه شد. هم چنین یک ضایعه سفت شبیه توده به اندازه 1˟2 سانتی متری چسبیده به مزانتر مشاهده گردید که تحت اکسیزیون قرار گرفت و برای ارزیابی پاتولوژی ارسال شد. بیمار با حال عمومی خوب مرخص گردید.
در ارزیابی میکروسکوپی  از ضایعه ،ساختاری متشکل از ترابکول های استخوانی و پرولیفراسیون فیبروبلاستی آشکار گردید .
این مورد یک همزمانی نادر از کشف همزمان اسیفیکاسیون هتروتوپیکمزانتر با بروز پارگی آبسه توبو اوارین می باشد که باتوجه به بیماری التهابی به صورت راجعه، پروسه التهابی را به عنوان علت احتمالی اسیفیکاسیون هتروتوپیکمزانتر مطرح می کند.
متن کامل [PDF 429 kb]   (157 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: پاتولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.