دوره 19، شماره 1 - ( سال نوزدهم شماره یک بهار 1387 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 89-86 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

CAPTOPRIL-INDUCED ACUTE RENAL FAILURE IN BARTTER SYNDROME. Stud Med Sci. 2008; 19 (1) :86-89
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-265-fa.html
سیدزاده ابوالحسن، عمادممتاز حسین، ملکی مجید. گزارش یک مورد نارسایی حاد کلیه به دنبال مصرف کاپتوپریل در یک کودک مبتلا به سندرم بارتر. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1387; 19 (1) :89-86

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-265-fa.html


، aseydzadeh 2001@yahoo.com
چکیده:   (16868 مشاهده)

سندرم بارتر، یک بیماری توبولر کلیوی است که با آلکالوز متابولیک، هیپوکالمی و توبولوپاتی همراه از دست رفتن نمک مشخص می­گردد و در نوزادی یا اوایل شیرخوارگی تظاهر می­کند. عدم وزن گیری یکی از مهمترین یافته­ها در سندرم بارتر نوزادی است. مهارکننده­های آنزیم مبدل آنژیو تانسین یکی از روش­های درمانی بهبود رشد در این بیماران است که بالقوه ممکن است با عوارضی مانند افت فشار خون و اختلال عملکرد کلیه همراه باشد.

در این مقاله یک کودک ١٦ ماهه مورد شناخته شده سندرم بارتر نوزادیبا نارسایی خفیف عملکرد کلیویگزارش می­شود که به دنبال تجویز کاپتوپریل جهت بهبود رشد، دچار تشدید علایم بالینیو آزمایشگاهی نارسایی کلیه گردید که پس از قطع دارو به طور قابل توجه بهبود یاقت.

در بیماران مبتلا به سندرم بارتر که دچار اختلال عملکرد کلیوی زمینه­ای می­باشند، از دارو­های مهار کننده آنزیم آنژیو تانسین، باید با احتیاط و دوز پایین استفاده نمود.

متن کامل [PDF 95 kb]   (3184 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb