دوره 24، شماره 2 - ( ماهنامه اردیبهشت 1392 )                   جلد 24 شماره 2 صفحات 110-120 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ghorbani Tazhandare S, Imani Fooladi A A, Nourani M R. PREVALENCE OF METHICILLIN-RESISTANT STAPHYLOCOCCUS AUREUS BY DISK DIFFUSION AND MOLECULAR METHODS IN ICU AND EMERGENCY SECTIONS IN ONE OF EDUCATIONAL HOSPITAL, TEHRAN. J Urmia Univ Med Sci. 2013; 24 (2) :110-120
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1641-fa.html
قربانی طاژاندره شفیع، ایمانی فولادی عباسعلی، نورانی محمدرضا. بررسی شیوع استافیلوکوک آرئوس مقاوم به متی‌سیلین با روش‌های انتشار از دیسک و مولکولی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه و اورژانس در یکی از بیمارستان‌های آموزشی تهران. مجله پزشکی ارومیه. 1392; 24 (2) :110-120

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1641-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله ، imanifouladi.a@gmail.com
چکیده:   (9906 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: استافیلوکوک آرئوس مقاوم به متی سیلین یک پاتوژن عمده و مهم در ایجاد عفونت‌های جدی در ایران و سایر کشورها است . به دلیل شیوع مقاومت به اغلب آنتی‌بیوتیک‌های رایج، درمان و مبارزه علیه آن بسیار مشکل شده است بنابراین هدف این مطالعه تعیین فراوانی ژن مقاومت به متی‌سیلین در ایزوله‌های استافیلوکوکوس آرئوس به روش PCR و بررسی الگوی حساسیت آنتی‌بیوتیکی نسبت اگزاسیلین و دیگر آنتی‌بیوتیک‌ها به روش انتشار از دیسک می‌باشد.

مواد و روش‌ها: این مطالعه در طی سال 1390 بر روی 73 نمونه از استافیلوکوکوس آرئوس جداسازی شده از دو بخش مراقبت‌های ویژه و اورژانس صورت گرفت. در این تحقیق تشخیص فنوتیپی به روش انتشار از دیسک انجام شد، و به منظور تشخیص ژنوتیپی یک جفت آغازگر اختصاصی جهت تشخیص ژن mecA توسط نرم‌افزار AlleleID (version 6) طراحی و توسط شرکت سیناژن سنتز شد. سپس تشخیص این ژن با آغازگرهای طراحی شده بهینه‌سازی شد، و شیوع آن از نمونه جدا شده از دو بخش مراقبت‌های ویژه و اورژانس، به روش PCR مورد تایید قرار گرفت.

یافته‌ها: یافته‌های این بررسی به روش PCR نشان داد که از 73 ایزوله بدست آمده از نمونه‌های بالینی، 89 درصد سویه‌ها ( 65مورد) ژن مقاومت به متی سیلین را دارند . ولی در بررسی الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی به روش انتشار از دیسک، فقط 74 درصد سویه‌ها (54 مورد) مقاومت به اگزاسیلین را نشان دادند.

بحث و نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش به روش PCR نشان می‌دهد که از 73 نمونه بالینی، 89 درصد ایزوله‌ها ژن مقاومت به متی‌سیلین را نشان می‌دهند. و در بررسی الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی به روش دیسک دیفیوژن آگار، فقط 74 درصد مقاومت را نشان داده‌اند. به عنوان نتیجه‌گیری، مقاومت به متی‌سیلین در استافیلوکوکوس آرئوس به 89 درصد رسیده است و میزان مقاومت چند آنتی‌بیوتیکی به بیش از 95 درصد رسیده است .

متن کامل [PDF 352 kb]   (1685 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb