دوره 16، شماره 4 - ( دى 1384 )                   جلد 16 شماره 4 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

علی زادگان محمدحسین ، پاشاپور فریال . بررسی نتایج حاصل از کرایوسرجری بر درمان زگیل. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1384; 16 (4) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-6-fa.html


چکیده:   (10919 مشاهده)
هدف: زگیل ها ضایعات برجسته ای هستند که به زیبایی پوست لطمه زده و در برخوردهای اجتماعی بویژه دردوران مدرسه مشکلاتی را برای فرد بوجود می آورند. جهت درمان بیماری روش های متعددی با عوارض مختلف وجود دارد.، کرای سرجری از جمله آن هاست. این روش به جز در نواحی که پوست ضخیم باشد مانند کف دست و پا یا در مناطقی محصور مانند ناخن از روش های موثر و کم عارضه می باشد. در صورت عدم رعایت موارد احتیاط عوارضی مانند اسکار هیپرتروفیک،هیپرپیگمانتاسیون،هیپوپیگمانتاسیون و زخم های مرطوب یا تخریب اعصاب سطحی رخ می دهد، در این مطالعه، اثر روش کرایوسرجری برای زگیل و هم چنین عوارض درمان آن در جمعیت مورد مطاله بررسی شده است.مواد و روش: در این پژوهش توصیفی مقطعی جمع آوری اطلاعات از طریق پرسشنامه و بررسی پرونده های بیماران مراجعه کننده به درمانگاه پوست بیمارستان طالقانی ارومیه انجام شد این اطلاعات شامل سن، جنس، نوع زگیل و تعداد جلسات مراجعه به کرایو سرجری، نتایج و عوارض حاصله می باشد.یافته ها: نتایج به دست آمده نشان می دهد که کمترین سن افراد مورد مطالعه 5 سال و بیشترین آنها 41 سال با میانگین سنی9.5 ± 18می باشد %53.3 موارد مرد و %46.7 زن بودند، تعداد زگیل های مشاهده در افراد، حداقل 1 و حداکثر 30 عدد با متوسط 6 عدد بود. تعداد جلسات کرایوتراپی کمترین یک بار و بیشترین پنج بار و به طور متوسط سه بار بود. از 30 مورد کرایوتراپی در 19 مورد (%63.3) درمان به طور کامل صورت گرفته و ضایعه ای بعدا مشاهده نشد. در مردان بهبودی کامل در %68.8 و در زنان 57.1% حاصل شد بهبودی درزگیل های نوع فیلی فورم و ژنیتال به طور کامل با نسبت %100 در زگیل های نوع صاف و کف پایی %33.2 دیده شد بیشترین موارد زگیل از نوع Common Warts بود.بحث و نتیجه گیری: نتایج نشان داد که کرایوتراپی جهت معالجه وارت ها در هر سن و جنسی کاربرد دارد بهترین نتیجه درمان در نوع Filiform و ژنیتال بود ولی در انواع بسیار شدید و زیاد Common و Plantar، پیشنهاد می شود از روش های دیگر استفاده شود. اگرچه نتایج این بررسی به جهت حجم کم نمونه قابل تعمیم به جامعه نیست ولی اطلاعاتی مفید در مورد کارآیی درمان کرایو سرجی بر ضایعات زگیل ارایه می دهد.
واژه‌های کلیدی: کرایو سرجری، زگیل، درمان
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb