دوره 30، شماره 12 - ( اسفند 1398 )                   جلد 30 شماره 12 صفحات 950-959 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

babaei bonab S. Effect of 12 weeks of Aqua training and green tea supplement on serum TNFα, CRP and cardiovascular risk factors in inactive obese women. Stud Med Sci. 2020; 30 (12) :950-959
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-4897-fa.html
بابایی بناب سولماز. تاثیر 12 هفته تمرین در آب و مکمل چای سبز بر سطح سرمی TNF آلفا ، CRP و فاکتورهای خطرزای قلبی عروقی در زنان چاق غیر فعال. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1398; 30 (12) :950-959

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-4897-fa.html


، s.babaei@maragheh.ac.ir
چکیده:   (499 مشاهده)

پیش ­زمینه و هدف: سایتوکین­های پیش التهابی عامل نکروز تومور آلفا (TNF-α) ، CRP و پروفایل لیپیدی به ترتیب نقش مهمی در ایجاد و جلوگیری از التهاب سیستمیک و بروز بیماری­های ناشی از چاقی از جمله بیماری های قلبی عروقی دارند. لذا هدف از پژوهش حاضر بررسی تاثیر 12 هفته تمرین در آب و مکمل چای سبز بر سطح سرمی TNF آلفا، CRP و فاکتورهای خطرزای قلبی عروقی در زنان چاق غیر فعال بود.
 مواد و روش‌کار: در این مطالعه ی نیمه تجربی 60 زن داری نمایه­ی توده­ی بدنی بالای 30 (کیلوگرم بر متر مربع) به طور تصادفی در 4 گروه کنترل، گروه تمرین در آب ، گروه چای سبز و گروه تمرین در آب + چای سبز قرار گرفتند. تمرین در آب شامل 12 هفته و هر هقته 3 جلسه به مدت 60 دقیقه با شدت 65 تا 75 درصد ضربان قلب ذخیره انجام شد. مکمل چای سبز نیز 500 میلی گرم در روز و در سه وعده مساوی مصرف می‌گردید. نمونه‌های خون در مراحل پیش آزمون و پس آزمون برای تحلیل TNF آلفا، CRP و پروفایل لیپیدی مورد استفاده قرار گرفت. داده­ها با استفاده از نرم افزار spss در سطح معنی­داری 5 درصد آنالیز شدند.
یافته‌ها: داده­ها نشان دادند که به ترتیب  در گروه ترکیبی(تمرین در آب +چای سبز)(05/0>p)، گروه چای سبز(05/0>p) و گروه تمرین در آب(05/0>p). کاهش معنی­داری در فاکتور TNF و CRP نسبت به گروه کنترل مشاهده می­شود. و نتایج آزمون تحلیل واریانس نشان می­دهد که بین تاثیر مداخلات مختلف اختلاف معنی­داری در میزان  TNFآلفا وجود دارد(05/0>p).نتایج آزمون تعقیبی توکی در مورد TNFآلفا و CRP نشان داد که اختلاف معنی­داری بین گروه کنترل و گروه ترکیبی(تمرین در آب+چای سبز) (05/0>p)، بین گروه چای سبز و گروه تمرین(05/0>p) و بین گروه تمرین وترکیبی(تمرین در آب + چای سبز)(05/0>p) وجود دارد. بعلاوه در مورد تغییرات پروفایل لیپیدی به دنبال مداخلات مختلف، سه گروه تمرین در آب، گروه چای سبز و گروه ترکیبی(تمرین در آب + چای سبز)  تفاوت  معنی داری را نسبت به گروه کنترل نشان داد(05/0>p).
بحث و نتیجه‌گیری: بر اساس یافته­های پژوهش حاضر به نظر میرسد مصرف توامان مکمل چای سبز و انجام تمرین در آب می تواند نتایج بهتری بر سطح سرمی عوامل التهابی زنان چاق داشت باشد.
واژه ­های کلیدی: تمرین در آب، TNF آلفا CRP,، پروفایل لیپیدی، زنان چاق
 
 
متن کامل [PDF 269 kb]   (143 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb