دوره 30، شماره 6 - ( شهریور 1398 )                   جلد 30 شماره 6 صفحات 461-454 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

dalili F, Vardast M R, Ranjkeshzadeh N. SYNTHESIS OF MOLECULARLY IMPRINTED POLYMER FOR DETERMINATION OF DILTIAZEM BY EXPERIMENTAL METHOD. Stud Med Sci. 2019; 30 (6) :454-461
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-4645-fa.html
دلیلی فردین، وردست محمدرضا، رنجکش زاده ناصر. سنتز پلیمر قالب مولکولی برای اندازه‌گیری دیلتیازم به روش تجربی. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1398; 30 (6) :461-454

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-4645-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ارومیه (نویسنده مسئول) ، mrvardast@gmail.com
چکیده:   (1466 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: در این مطالعه از روش قالب­گیری مولکولی برای اندازه­گیری داروی دیلتیازم موردبررسی قرار گرفت. با توجه به ساختار و گروه عاملی دارو، متاکریلیک اسید به‌عنوان مونومر عاملی برای دیلتیازم انتخاب شد. و از اتیلن گلیکول ­دی متاکریلات و آزوبیس ایزوبوتیرونیتریل هرکدام به ترتیب به‌عنوان اتصال‌دهنده عرضی و آغازگر پلیمریزاسیون استفاده شدند. و حلال پروژن مورد استفاده هم، کلروفرم بود. به‌منظور بررسی ظرفیت جذب پلیمر از دستگاه کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا استفاده گردید که دارای ظرفیت جذب 50/9 میلی‌گرم دیلتیازم به ازای یک گرم پلیمر بود، که امکان اندازه­گیری و آنالیز این دارو را در مایعات بیولوژیک و جداسازی آن از پساب‌های مختلف را فراهم می­آورد.
مواد و روش‌ کار: متاکریلیک اسید (MAA)، اتیلن گلیکول دی متاکریلیک اسید (EGDMA) و آزوبیس ایزو بوتیرو نیتریل (AIBN) از شرکت سیگما آلدریچ و دیلتیازم از شرکت سبحان دارو تهیه گردید. و نمونه­های سرم هم از آزمایشگاه تشخیص طبی در ارومیه تهیه گردیده است. برای اندازه­گیری غلظت دارو به روش تجربی در نمونه­های موجود از دستگاه کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا با دتکتور UV استفاده شده است.
یافته‌ها: نتایج حاصل نشان‌دهنده ظرفیت جذب خوب این دارو توسط پلیمر سنتزی بوده و نتایج تکرارپذیر و استفاده مجدد از این پلیمر را برای دارو نشان می­دهد، به‌نحوی‌که امکان 6-5 بار استفاده از این پلیمر را نشان می­دهد و ظرفیت 50/9 میلی‌گرم دارو در هر گرم پلیمر را دارد.
بحث و نتیجه‌گیری: پلیمر قالب مولکولی می­تواند به‌عنوان جاذب مناسبی برای جذب و اندازه­گیری دیلتیازم با توجه به ساختار دارو به‌خوبی عمل نماید. لذا از متاکریلیک اسید به‌عنوان منومر پلیمریزاسیون استفاده شده و نتایج خوبی برای جذب این دارو نشان داده است.
 
متن کامل [PDF 650 kb]   (967 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: داروسازی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.