دوره 26، شماره 9 - ( ماهنامه آذر 1394 )                   جلد 26 شماره 9 صفحات 785-792 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Issazadegan A, Shiekhy S, Hafeznia M. THE EFFECTIVENESS OF COGNITIVE-BEHAVIORAL THERAPY ON ENHANCING OF SELF-EFFICACY AND MENTAL HEALTH AMONG WOMEN WITH OBESITY. J Urmia Univ Med Sci. 2015; 26 (9) :785-792
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3138-fa.html
عیسی‌زادگان علی، شیخی سیامک، حافظ‌نیا محمد. اثربخشی درمان شناختی – رفتاری بر افزایش خودکارآمدی و سلامت روانی در زنان مبتلا به چاقی. مجله پزشکی ارومیه. 1394; 26 (9) :785-792

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3138-fa.html


‌دانشیار گروه روانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیهف ارومیه، ایران ، s.sheikhi@umsu.ac.ir
چکیده:   (4166 مشاهده)

تاریخ دریافت 28/05/1394 تاریخ پذیرش 30/07/1394

چکیده

پیش‌زمینه و هدف: چاقی یکی از مشکلات سلامت عمومی در دنیاست که از عوامل خطرساز مهم برای ابتلا به بیماری‌های جسمی و روانی است، از طرف دیگر خودکارآمدی یکی از مؤلفه‌های روانی است که نقش مهمی در کاهش وزن زنان با اضافه‌وزن و چاقی ایفا می‌کند، لذا پژوهش حاضر به بررسی اثربخشی درمان شناختی – رفتاری بر بهبود سلامت روانی و افزایش میزان خودکارآمدی در زنان با اضافه‌وزن و چاقی پرداخته است.

مواد و روش‌ها: این پژوهش به روش نیمه آزمایشی با پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه شاهد انجام شده است. 30 زن با چاقی به شیوه‌ی نمونه در دسترس انتخاب شدند و تصادفی در دو گروه آزمایشی (15 نفر) و کنترل (15 نفر) قرار داده شدند. متغیر مستقل درمان شناختی رفتاری بود که گروه آزمایش به مدت 8 جلسه درمان شناختی – رفتاری را دریافت کرد و گروه کنترل در لیست انتظار قرار گرفت. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسش‌نامه سلامت عمومی گلدبرگ (GHQ) و خودکارآمدی شی رر و مادوکس استفاده شد. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از تحلیل کواریانس چند متغیری (مانکوا) استفاده شد.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین میانگین نمرات پیش‌آزمون و پس‌آزمون گروه مداخله و شاهد تفاوت معنی داری وجود دارد. بدین معنی که درمان شناختی – رفتاری موجب بهبود سلامت روانی و افزایش میزان خودکارآمدی بیماران در گروه مداخله نسبت به گروه شاهد شده است (001/0p<).

نتیجه گیری: یافته‌های پژوهش حاضر مشخص می‌کند که درمان شناختی – رفتاری می‌تواند در بهبود سلامت روانی و افزایش میزان خودکارآمدی زنان با چاقی اثرگذار باشد.

متن کامل [PDF 453 kb]   (1499 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb