دوره 25، شماره 10 - ( ماهنامه دی 1393 )                   جلد 25 شماره 10 صفحات 881-892 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jahanbazi A, Asgari K, Chitsaz A, Mehrabi H A, Asemi N. INVESTIGATING THE EFFECTIVENESS OF MEDICATION IN COMPARISON TO MEDICATION PLUS EMG BIOFEEDBACK ON QUALITY OF LIFE IN FEMALES WITH CHRONIC FOCAL DYSTONIA. J Urmia Univ Med Sci. 2014; 25 (10) :881-892
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2545-fa.html
جهانبازی انیس، عسگری کریم، چیت‌ساز احمد، مهرابی حسینعلی، عاصمی ندا. مقایسه‌ی اثربخشی دارودرمانی و ترکیب دارودرمانی و بیوفیدبک الکترومیوگرافی بر کیفیت زندگی بیماران زن مبتلا به دیستونی کانونی مزمن. مجله پزشکی ارومیه. 1393; 25 (10) :881-892

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2545-fa.html


گروه روانشناسی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران ، anis.jahanbazi@gmail.com
چکیده:   (4850 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: دیستونی کانونی یک بیماری مزمن با عوارض نامطلوب است. علاوه بر عوارض جسمی، این بیماری بر کیفیت زندگی بیماران تأثیر زیادی دارد. هدف این پژوهش، مقایسه‌ی اثربخشی دارودرمانی و ترکیب دارودرمانی و بیوفیدبک الکترومیوگرافی بر کیفیت زندگی بیماران زن مبتلا به دیستونی کانونی مزمن بود.

مواد و روش کار: این پژوهش یک مطالعه‌ی مورد شاهدی با پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری با دو گروه است. نمونه شامل 20 بیمار زن مبتلا به تورتیکولی و 10 بیمار زن مبتلا به بلفارواسپاسم با تشخیص متخصص مغز و اعصاب بود که به شیوه‌ی تصادفی ساده انتخاب شدند و به‌طور مساوی در دو گروه گمارده شدند. هر دو گروه تحت درمان با بوتولینوم توکسین نوع A قرار گرفتند و گروه دوم علاوه بر دریافت دارو به مدت 10 هفته در 20 جلسه‌ی درمان با بیوفیدبک الکترومیوگرافی نیز شرکت کردند. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه‌ی SF-36 استفاده شد که در مرحله‌ی پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری توسط افراد تکمیل گردید.

یافته‌ها: میانگین نمرات کیفیت زندگی در گروه ترکیب دارودرمانی و بیوفیدبک به‌طور معناداری نسبت به گروه دارودرمانی افزایش پیدا کرد (05/0>p).

نتیجه‌گیری: نتایج حاکی از اثربخشی بیشتر ترکیب دارودرمانی و بیوفیدبک الکترومیوگرافی در مقایسه با دارودرمانی بر کیفیت زندگی بیماران زن مبتلا به دیستونی کانونی مزمن بود.

 

متن کامل [PDF 419 kb]   (1062 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb