دوره 18، شماره 4 - ( سال هجدهم شماره 4 زمستان 1386 1386 )                   جلد 18 شماره 4 صفحات 664-660 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

RESULTS OF URETEROPYELOSTOMY WITH USING THE RECIPIENT’S URETER IN MANAGING URETERAL COMPLICATION AFTER RENAL TRANSPLANTATION. Stud Med Sci. 2008; 18 (4) :660-664
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-232-fa.html
محمدی فلاح محمدرضا، تقی زاده افشاری علی، طهرانچی علی، غفاری مقدم علی، ساده دل منیره. بررسی نتایج یورتروپیلوستومی با استفاده از حالب گیرنده در کنترل عوارض حالبی بیماران پیوند کلیه. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1386; 18 (4) :664-660

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-232-fa.html


، mrmf222tir@msn.com
چکیده:   (30142 مشاهده)

پیش زمینه وهدف: عوارض ارولوژیک در 30%_1% از گیرنده های پیوند کلیه رخ می دهد. این عوارض شامل: تنگی حالب که می­تواند هر قسمت از آن را از UVJ (شایع­ترین محل) تا UPJ درگیر کند، لیک ادراری، نکروز ایسکمیک حالب،رفلاکس، فیستول ادراری، هماچوری و تشکیل سنگ است. چندین تکنیک جراحی برای درمان این عوارض به کار می­رود که یکی از آنها یورتروپیلوستومی با استفاده از حالب گیرنده است. در این مطالعه ما نتایج یورتروپیلوستومی با استفاده از حالب گیرنده را در 7 بیمار پیوند کلیه که دچار عوارض حالبی شده اند بررسی می­کنیم و مزایا و معایب و عوارض این روش را بیان نموده و نتیجه خواهیم گرفت که آیا یورتروپیلوستومی با استفاده از حالب گیرنده می­تواند جانشین مناسبی برای درمان عوارض حالبی بیماران پیوند کلیه باشد یا خیر؟

مواد و روش کار: این مطالعه به صورت توصیفی طراحی شد. جامعه آماری شامل بیماران پیوند کلیه ای بود که از بهمن سال 1383 تا بهمن سال 1384 به دلیل عوارض حالبی به مرکز پیوند کلیه ما مراجعه نموده اند و تحت یورتروپیلوستومی با استفاده از حالب گیرنده قرار گرفته اند. داده­های لازم از طریق مصاحبه با بیماران و معاینه و پرونده پزشکی و درمانگاهی آنان جمع آوری و ثبت شد و در پیگیری­های بعدی بیماران این داده­ها کنترل شد. نشت ادراری، عفونت ادراری علامت دار، تب، هیدرونفروز در کلیه پیوندی و گیرندهقبل و بعد از عمل، درد فلانک و Cr قبل و بعد از عملو سابقه عمل ناموفق قبلی مورد بررسی قرار گرفت.

یافته ها: از 128 بیمارکه تحت پیوند کلیه قرار گرفتند 10 بیمار دچار عارضه حالبی شدند (8/7%) که 7 بیمار تحت عمل یورتروپیلوستومی قرار گرفتند. از 7 بیمار که تحت یورتروپیلوستومی قرار گرفتند 4 بیمار تنگی حالب دیستال، 2 بیمار نکروز حالبی و یک بیمار تنگی محل اتصال حالب به لگنچه داشت. نشت ادراری، درد فلانک در هیچ بیماری دیده نشد. یک بیمار UTI علامت دار داشت که با درمان طبی بهبود یافت. در یک بیمار که هیدرونفروز شدید در کلیه گیرنده راست قبل از عمل داشت 2 ماه پس از عمل دچار پیونفروز شد. در 6 بیمار دیگر کارکرد کلیه پیوندی بهبود پیدا کرد و بیماران پس از عمل مشکلی نداشتند.

نتیجه گیری: یورتروپیلوستومی با استفاده از حالب گیرنده می­تواند جانشین مناسبی برای درمان عوارض حالبی بیماران پیوند کلیه باشد.

متن کامل [PDF 102 kb]   (2727 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.