دوره 15، شماره 4 - ( دى 1383 )                   جلد 15 شماره 4 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

گل محمدلو سریه ، سالاری شاکر ، نان بخش فریبا ، اسکندری مهدی ، دبیری آتوسا . بررسی رابطه بین سطح آندروژن ها و پروژسترون سرم با پره اکلامپسی در سه ماهه سوم بارداری در زنان نولی پار. مجله مطالعات علوم پزشکی 1383; 15 (4) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-23-fa.html


چکیده:   (10144 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: پیدایش مشکلات حاملگی در پی اختلال فشار خون از مشکلات شایع می باشد با توجه به اینکه پاتوژنز این بیماری تا کنون به طور دقیق مشخص نشده است ولی شواهدی در مورد نقش هورمون های جنسی در روند این بیماری موجود می باشد. جهت بررسی نقش پروژسترون، تستوسترون توتال، تستوسترون آزاد و دهیدرواپی اندروسترون سولفات سرم در بیماری پره اکلامپسی، این مطالعه انجام شده است.مواد و روش: در این بررسی 19 زن باردار اول زای مبتلا به پره اکلامپسی از میان مراجعه کنندگان به بیمارستان کوثر ارومیه با 17 زن باردار سالم مشابه که از نظر سن مادر، سن بارداری و نمایه توده بدنی با هم شبیه بودند انتخاب شدند. بیماران دو گروه از نظر چهار هورمون پیشگفت مورد مقایسه قرار گرفتند. جهت آزمون معنی داری دو گروه از آزمون t مستقل استفاده شد و P<0.05 معنی دار در نظر گرفته شد.یافته ها: بین دو گروه از نظر سطح سرمی تستوتسترون توتال و دهیدرواپی اندروسترون سولفات اختلافی مشاهده نگردید، اما در گروه پره – اکلامپسی سطح سرمی تستوتسترون آزاد و پروژسترون نسبت به گروه باردار سالم کاهش معنی دار را نشان داد (P<0.05).بحث و نتیجه گیری: پروتیین گیرنده هورمون های جنسی در پره اکلامپسی افزایش می یابد و موجب کاهش تستوسترون آزاد سرم می شود. پروژسترون از راه های مختلف می تواند سبب شل شدن عضله صاف جدار عروق خونی و در نتیجه کاهش فشار خون شود. بنابراین کاهش پروژسترون در پره اکلامپسی می تواند دلیل نقش این هورمون در بیماری پره اکلامپسی باشد. البته برای اثبات این موضوع مطالعات تکمیلی زیادی مورد نیاز می باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb