دوره 13، شماره 4 - ( دى 1381 )                   جلد 13 شماره 4 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

کمالی فهیمه ، متاله علیرضا . بررسی شیوع ناهنجاری جلو آمدن سر و رابطه آن با فعالیت نقاط ماشه ای شانه در دانش آموزان دبیرستان های شیراز. مجله مطالعات علوم پزشکی 1381; 13 (4) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-217-fa.html


چکیده:   (14549 مشاهده)
مقدمه تعداد زیادی از افراد به خاطر درد ناشی از نقاط ماشه ای به درمانگاه های فیزیوتراپی مراجعه می کنند، به نظر می رسد که پوسچر نامتناسب سر و گردن نقش مهمی در این اختلالات داشته باشد. لازم است شیوع ناهنجاری جلو آمدن سر و رابطه آن با اختلالات مذکور در ناحیه شانه را مورد توجه قرار داد. این مطالعه به منظور بررسی شیوع ناهنجاری جلو آمدن سر و رابطه آن با فعالیت نقاط ماشه ای (Trigger points) شانه و برخی متغیرهای جمعیت شناختی مثل سن، جنس، قد و شاخص فربهی صورت گرفته است. مواد و روش: در این پژوهش که به صورت نمونه گیری خوشه ای نسبتی تصادفی انجام شده است، 506 دانش آموز سالم 17-14 سال دبیرستان های 4 ناحیه آموزش و پرورش شیراز انتخاب شدند و از نظر شدت ناهنجاری جلو آمدن سر به سه دسته (نرمال، متوسط، شدید) تقسیم شدند. ارزیابی پوسچر با استفاده از شاغول (طبق روش استاندارد کندال و مک کراری) صورت گرفت. اطلاعات مربوط به سیستم عضلانی – اسکلتی از طریق معاینه، مشاهده و ارزیابی نقاط ماشه ای به کمک دستگاه یابنده نقاط ماشه ای (Trigger point finder) و معاینه به دست آمد. نتایج یافته های پژوهش نشان می دهد بین ناهنجاری جلو آمدن سر، و جنس و ارتباط معنی داری وجود دارد (p<0.05) به طوری که در افراد قد بلند و دخترها این عارضه شیوع بیشتری دارد. از طرفی شیوع نسبتا بالایی از جلو آمدن سر در دختران و پسران دیده شده است شیوع به ترتیب 60.3 و 45.6 درصد برآورد گردید. هم چنین در این تحقیق ارتباط معنی داری بین ناهنجاری جلو آمدن سر و فعالیت نقاط ماشه ای در عضلات فوق خاری (supra-spinatus)، تحت خاری (Infra-spinatus)، لبه داخلی کتف (medial border of scapula) به دست آمد (p<0.05).بحث در این تحقیق رابطه معنی داری بین جلو آمدن سر با قد، جنس و میزان فعالیت برخی نقاط ماشه ای اطراف شانه وجود دارد. احتمالا علت شیوع بالای جلو آمدن سر در بلندقدها و دختران تمایل بیشتر این گروه به گوژی پشت و خم شدن به جلو می باشد، که متعاقب آن فعال شدن نقاط ماشه ای شانه، به دلیل کشیده شدن عضلات این ناحیه، بیشتر می شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb