دوره 24، شماره 12 - ( ماهنامه اسفند 1392 )                   جلد 24 شماره 12 صفحات 1027-1035 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hossienzad A, Khademi A, Mosarrezaii Aghdam A. THE RELATIONSHIP BETWEEN EMTIONAL INTELLIGENCE AND PERSONALITY FACTORS IN PATIONTS WITH MULTIPLE SCLEROSIS (M.S.). J Urmia Univ Med Sci. 2014; 24 (12) :1027-1035
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2066-fa.html
حسین‌زاد آسیه، خادمی علی، موسی‌الرضایی‌اقدم آرش. رابطه‌ی مؤلفه‌های هوش هیجانی و ویژگی‌های شخصیتی در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس. مجله پزشکی ارومیه. 1392; 24 (12) :1027-1035

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2066-fa.html


گروه روان‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات آدربایجان شرقی، تبریز، ، dr-ali-khademi@yahoo.com
چکیده:   (7003 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: مولتیپل اسکلروزیس شایع‌ترین بیماری پیش‌رونده عصبی در افراد جوان می‌باشد که عوارض و مشکلات فراوانی برای بیماران ایجاد نموده و آن‌ها را به سوی ناتوانی و وابستگی در زندگی سوق می‌دهد. یافته‌های بالینی نشان می‌دهند که فشار روانی ناشی از رویدادهای روزمره زندگی به تدریج فعالیت سیستم‌های مختلف بدن از جمله سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار داده می‌تواند آن‌ها را تضعیف و مختل سازد. متغیرهای گوناگون می‌تواند این تأثیر را تعدیل و یا تقویت نماید. مطالعه حاضر با هدف بررسی رابطه میان مؤلفه‌های هوش هیجانی با پنج عامل شخصیت در مبتلایان به (ام. اس) انجام شده است.

مواد و روش کار: روش پژوهش توصیفی از نوع همبستگی بود. نمونه آماری شامل 150 نفر (58 مرد و 92 زن) از بیماران مبتلا به ام.اس مراجعه کننده به انجمن حمایت از بیماران ام.اس و درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان امام خمینی شهرستان ارومیه بود که به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش شامل پرسشنامه‌های هوش هیجانی بار -آن، و پرسشنامه شخصیتی نئوفرم کوتاه بود که بر روی بیماران اجرا شد. برای تحلیل داده‌های پژوهش از شاخص‌ها و روش‌های آماری شامل میانگین، انحراف معیار، آزمون آماری T، ضرایب همبستگی و رگرسیون چند متغیره استفاده شد.

یافته‌ها: نتایج تحلیلی داده‌ها نشان داد که بین مؤلفه‌های هوش هیجانی با پنج عامل شخصیت در بیماران مبتلا به ام.اس رابطه معنی‌دار وجود دارد.

بحث و نتیجه‌گیری: بین مؤلفه‌های هوش هیجانی در پنج مؤلفه‌ی مسئولیت‌پذیری، همدلی، انعطاف‌پذیری، تحمل فشار روانی و حل مسئله، بین بیماران زن و مرد تفاوت معنی‌دار وجود داشت و در پنج عامل شخصیت، تنها در بعد روان‌رنجوری بین بیماران زن و مرد تفاوت معنی‌دار بود. مشاوره، آموزش مؤلفه‌های هوش هیجانی و درمان‌های شناختی رفتاری علاوه بر درمان‌های دارویی به این بیماران پیشنهاد می‌شود.

 

متن کامل [PDF 194 kb]   (1814 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb