دوره 24، شماره 12 - ( ماهنامه اسفند 1392 )                   جلد 24 شماره 12 صفحات 1016-1026 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rostami M, Hashemi T, Aliloo M M. COMPARISON OF PERSONALITY TRAITS, SOCIAL SUPPORT, AND RELIGIOUS ORIENTATION IN SUICIDE ATTEMPTER AND CONTROL GROUP. J Urmia Univ Med Sci. 2014; 24 (12) :1016-1026
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2065-fa.html
رستمی محمد، هاشمی تورج، علیلو مجید محمود. مقایسه ویژگی‌های شخصیتی، حمایت اجتماعی و جهت‌گیری مذهبی در افراد اقدام کننده به خودکشی و گروه گواه. مجله پزشکی ارومیه. 1392; 24 (12) :1016-1026

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2065-fa.html


دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تبریز ، Rostamy_5@yahoo.com
چکیده:   (6263 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: به منظور پیش گیری از رفتار خودکشی، مهم است که عامل‌های خطرساز برای اقدام به خودکشی را بهتر بشناسیم. هدف از این مطالعه مقایسه ویژگی‌های شخصیتی، حمایت اجتماعی و جهت گیری مذهبی در افراد اقدام کننده به خودکشی و گروه گواه می‌باشد.

مواد و روش کار:در یک طرح مورد- شاهدی، 120 نفر از اقدام کنندگان به خودکشی مراجعه کننده به بیمارستان شهید مدنی شهرستان آذرشهر با 140 نفر از افراد گروه گواه که با روش نمونه گیری در دسترس انتخاب و از نظر جمعیت شناختی با یکدیگر همتا شده بودند، مقایسه شدند. داده‌ها به کمک پرسشنامه شخصیتی نئو، مقیاس حمایت اجتماعی و جهت گیری مذهبی آلپورت گردآوری و با استفاده از آزمون رگرسیون لجستیک و t مستقل تحلیل شدند.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که افراد اقدام کننده به خودکشی در مقایسه با گروه گواه نمرات بالایی در روان آزردگی و نمرات پایینی در ویژگی برونگرایی و با وجدان بودن بدست آوردند، از سویی، این افراد، حمایت اجتماعی ضعیفی را تجربه کرده و دارای جهت گیری مذهبی بیرونی می‌باشند.همچنین، نتایج حاصل از تحلیل رگرسیون لجستیک نشان داد که اقدام به خودکشی به طور مثبتی به‌وسیله روان آزردگی و به طور منفی به‌وسیله ویژگی موافق بودن، انعطاف پذیری و حمایت اجتماعی خانواده و دوستان پیش بینی می‌شود، و 27 درصد از واریانس مربوط به اقدام به خودکشی توسط این متغیرها پیش بینی می‌شود.

بحث و نتیجه گیری: ویژگی‌های شخصیتی، حمایت اجتماعی و جهت گیری مذهبی عامل‌های خطرساز مهمی برای اقدام به خودکشی به شمار می‌روند.

 

متن کامل [PDF 181 kb]   (1559 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb