دوره 24، شماره 8 - ( ماهنامه آبان 1392 )                   جلد 24 شماره 8 صفحات 582-577 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khadem Vatani K, Seyed Mohamadzad M H, Alinejad V, Sayyadi H, Agakhani N. SURVEYING THE ATTRIBUTES OF METABOLIC SYNDROME AMONG THE PATIENTS OF ACUTE MYOCARDIAL INFURCTION. Stud Med Sci. 2013; 24 (8) :577-582
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1883-fa.html
خادم وطنی کمال، سید محمدزاد میرحسین، علی‌نژاد وحید، صیادی حجت، آقاخانی نادر. بررسی ویژگی‌های سندروم متابولیک در بین بیماران آنفارکتوس حاد میوکارد. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1392; 24 (8) :582-577

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1883-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ، naderaghakhani2000@gmail.com
چکیده:   (7978 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: با توجه به اینکه بیماری‌های قلبی – عروقی شایع‌ترین عامل مرگ‌ومیر در سراسر جهان و انفارکتوس میوکارد از کشنده‌ترین فرم از بیماری‌های قلبی و عروقی محسوب می‌شود، لذا شناخت عوامل زمینه ساز برای این بیماری در فهم درمان و پیشگیری کمک زیادی می‌کند. در همین راستا سندرم متابولیک به عنوان تجمیعی از عوامل خطرزا نقش بسزایی دارد و با توجه به اینکه شیوع این سندرم متابولیک به عوامل مختلف ژنتیکی، جغرافیایی، فرهنگی و تغذیه‌ای ارتباط دارد بر همین اساس تصمیم گرفتیم که شیوع این سندرم را در بیماران دچار انفارکتوس میوکارد در مرکز آموزشی درمانی قلب سید الشهداء ارومیه مورد مطالعه قرار دهیم.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه مورد - شاهدی تمام بیمارانی که در مقطع زمانی یک ساله از 1391 لغایت 1392 با معیارهای سه‌گانه انفارکتوس میوکارد در تنها مرکز فوق تخصصی قلب سید الشهداء ارومیه بستری شده بودند وارد مطالعه شده و برای همه آن‌ها فرم مخصوص کسب اطلاعات بالینی و پاراکلینیکی آن‌ها در فرم مخصوص درج شد و بر اساس معیارهای ATP III به دو گروه دارای سندرم متابولیک یا بدون آن تقسیم شدند و به کمک آزمون log linear مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند.

یافته‌ها: در مجموع 172 بیمار دچار MI وارد مطالعه شدند که حدود 67/4 درصد بیماران دارای سندرم متابولیک 32/6 درصد بیماران فاقد این سندرم بودند. در گروه سندرم متابولیک شیوع زنان بیشتر از مردان بوده در حالی که در گروه مقابل مردان شایع‌تر از زنان بودند. بر اساس نتایج به دست آمده محل MI، نوع MI، سابقه اقدامات تهاجمی، میزان LVEF، میزان سواد، محل سکونت بین دو گروه تفاوت معنی‌داری نداشت.

بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به شیوع بالای سندرم متابولیک در بیمارانMI اقدامات مؤثر در جهت غربالگری سندرم متابولیک در منطقه و کشور لازم است و با تعدیل عوامل از وقوع MIها می‌توان کاست.

متن کامل [PDF 164 kb]   (2299 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.