دوره 23، شماره 7 - ( ویژه نامه اسفند 1391 )                   جلد 23 شماره 7 صفحات 736-744 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghaderi F, Nodehi Moghadam A, Arab A M. THE COMPARATIVE STUDY OF SHOULDER GIRDLE MUSCLE ACTIVATION PATTERN BETWEEN SUBJECTS WITH & WITHOUT CHRONIC NON SPECIFIC NECK PAIN. J Urmia Univ Med Sci. 2013; 23 (7) :736-744
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1591-fa.html
قادری فریبا، نودهی مقدم افسون، عرب امیرمسعود. بررسی مقایسه‌ای الگوی فعالیت عضلات کمربند شانه‌ای در افراد مبتلا به گردن درد مزمن و افراد سالم. مجله پزشکی ارومیه. 1391; 23 (7) :736-744

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1591-fa.html


دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
چکیده:   (7358 مشاهده)

  پیش زمینه و هدف: هدف این مطالعه بررسی تأثیر گردن درد غیر اختصاصی مزمن بر الگوی فعالیت عضلات کمربند شانه‌ای بود.

   مواد و روش‌ها: ویژگی‌های زمانی و شدت فعالیت عضلات شانه در حین حرکت الویشن در صفحه اسکاپولا در دو گروه با و بدون گردن درد غیر اختصاصی مزمن مورد مقایسه قرار گرفت.یکی از گروه‌ها شامل 20 بیمار مبتلا به گردن درد غیر اختصاصی مزمن (سن 91/8±90/30) بود و گروه دیگر شامل 20 فرد سالم بدون علامت (سن 92/8±25/31) بود که از نظر سن و جنس و سمت غالب با افراد بیمار جور شده بودند.

   فعالیت الکترومیوگرافی سطحی از عضلات دلتوئید قدامی و میانی و تراپزیوس فوقانی و تحتانی با فرکانس نمونه‌برداری 1500 هرتز در 10 ثانیه ثبت شد. هر آزمودنی سه بار حرکت الویشن دینامیک را با وزنه‌ای معادل 30-25 درصد حداکثر نیروی عضلانی اندام فوقانی انجام می‌داد.

   یافته‌ها: با استفاده از آزمون تحلیل چند متغیره مشخص شد که بجز در مورد زمان تأخیری شروع فعالیت عضله دلتوئید میانی که در گروه بیماران به طور معنی داری بیشتر بود و زمان تأخیری حداکثر فعالیت عضله تراپزیوس فوقانی که در بیماران به طور معنی داری کمتر بود، در بقیه موارد تفاوت آماری معنی‌داری بین دو گروه وجود ندارد. ولی تفاوت‌های موجود بین دو گروه قابل بررسی بود به‌طوری‌که در افراد با علامت گردن درد در غیر اختصاصی مزمن زمان تأخیری شروع فعالیت عضله و لحظه به حداکثر رسیدن فعالیت عضلات مورد بررسی افزایش یافته بود و سطح فعالیت دینامیکی عضلات که با حداکثر انقباض ارادی عضله نرمال‌سازی شده بود کاهش یافته بود.

  نتیجه‌گیری: از نتایج ذکر شده چنین بر می‌آید که گردن درد غیر اختصاصی مزمن الگوی فعالیت عضلات شانه را تغییر می‌دهد، به خصوص در مورد عضله تراپزیوس فوقانی که با قرار گرفتن در طول کوتاه در بیماران گردن درد مزمن بر حرکت اسکاپولوهومرال موثر است .

  

 

 

متن کامل [PDF 330 kb]   (1707 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb