دوره 15، شماره 4 - ( دى 1383 )                   جلد 15 شماره 4 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

جلالی بمان علی ، مظفری خسروی حسن . میکرو آلبومینوری و ارتباط آن با عوامل خطر ساز بیماری های قلبی – عروقی در افراد به ظاهر سالم. مجله مطالعات علوم پزشکی 1383; 15 (4) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-15-fa.html


چکیده:   (10789 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: در سال های اخیر میکروآلبومینوری به عنوان نشانه ای از وجود عوامل خطر ساز بیماری های قلبی و عروقی مطرح شده است، ولی مکانیسم ارتباط آن با عوامل فوق کاملا روشن نمی باشد. شیوع این حالت در افراد سالم در جوامع مختلف، کاملا متفاوت بوده و در محدوده %5 تا %55 گزارش شده است. هدف از انجام این مطالعه بررسی شیوع میکروآلبومینوری و ارتباط آن با عوامل خطر ساز بیماری های قلبی عروقی در گروهی از افراد ظاهرا سالم می باشد.مواد و روش ها: از بین 360 فرد مراجعه کننده به آزمایشگاه کلینیکی، 280 نفر انتخاب و وارد مطالعه شدند. نسبت آلبومین به کرآتینین در ادرار اول صبح محاسبه و به عنوان شاخصی از سرعت دفع آلبومین در نظر گرفته شد. افراد مورد مطالعه به دو گروه میکروآلبومینوری و نرمال تقسیم و عوامل خطر ساز بیماری های قلبی عروقی از قبیل فشار خون بالا، چاقی، لیپیدها و لیپوپروتئین ها در آنها مقایسه گردید. برای مقایسه لیپیدها و لیپوپروتئین ها در دو گروه مورد مطالعه از t-test و برای مقایسه لیپوپروتئین – ا از U-test استفاده شد. برای مقایسه متغییرهای کیفی از آزمون مجذور کای و برای تعیین همبستگی متغیرها با میکروآلبومینوری از آزمون همبستگی کمک گرفته شد.یافته ها: تعداد 160 نفر ازکل 280 نفر (%57) دچار میکروآلبومینوری بودند. در افراد میکروآلبومینوری در مقایسه با گروه شاهد، فشار خون بالا شایع تر (%56.5 در مقابل %17.4 در گروه آلبومینوری طبیعی) و غلظت پلاسمایی تری گلیسیرید بالاتر (P=0.01، mg/dl 187±144در مقابل mg/dl 220 ±120) بود. در مورد سایر عوامل خطر ساز از جمله غلظت کلسترول تام، کلسترول موجود در لیپوپروتئین های سبک و سنگین در دو گروه اختلاف معنی داری مشاهده نشد.بحث و نتیجه گیری: در مجموع چنین نتیجه گیری شد که شیوع میکروآلبومینوری در جامعه مورد مطالعه بالا می باشد. سرعت دفع آلبومین از طریق ادرار با افزایش فشار خون و افزایش غلظت تری گلیسیرید در ارتباط بوده ولی به غلظت کلسترول تام و لیپوپروتیین های ناقل کلسترول ارتباطی ندارد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb