دوره 21، شماره 4 - ( دوماهنامه آذر-دی 1389 )                   جلد 21 شماره 4 صفحات 323-318 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، meamar@iums.ac.ir
چکیده:   (16745 مشاهده)

تاریخ دریافت: 31/5/1389، تاریخ پذیرش: 8/7/1389

 

چکیده

پیش زمینه و هدف: بلاستوسیستیس تک یاخته انگلی شایع در انسان و حیوانات مختلف است و امروزه قویاً پیشنهاد می­شود که این انگل بیماری­زا است. هدف از انجام این پژوهش بررسی تغییرات میزان سطح سرمی ریز مغذی­های آهن، روی، مس، منیزیم و شاخص­های خونی در افراد آلوده به بلاستوسیستیس در مقایسه با افراد سالم بود. کاهش سطح سرمی این عناصر سبب نقص در عملکرد آنزیم­ها و لاجرم بروز عوارض پاتولوژیکی می­شوند.

مواد و روش کار: این مطالعه به صورت مقطعی - تحلیلی در طی سال 1387 بر روی 54 مرد آلوده به بلاستوسیستیس و 58 مرد سالم مراجعه کننده به آزمایشگاه انگل شناسی بیمارستان میلاد انجام گرفت. اندازه گیری شاخص­های خونی و سطح سرمی عناصر ذکر شده پس از اطمینان از عدم آلودگی به سایر انگل­های روده ای از طریق آزمایش مدفوع، انجام شد. نتایج بدست آمده با کمک آزمون­های آماری آنالیز شدند.

یافته­ها: شاخص­های خونی مورد مطالعه دارای تفاوت معنی­داری بین دو گروه آلوده و کنترل نبودند. سطح سرمی عناصر آهن، روی، منیزیم و مس در افراد آلوده کمی دارای افزایش نسبت به گروه کنترل بود اما این اختلاف از نظر آماری بین دو گروه معنی­دار نبود.

بحث و نتیجه گیری: زیست­گاه طبیعی بلاستوسیستیس در انسان روده بزرگ است و جذب عناصر آهن، روی، منیزیم و مس در روده باریک انجام می­گیرد لذا به نظر نمی­رسد این انگل بتواند تاثیری در جذب آن­ها داشته باشد.

 مجله پزشکی ارومیه، دوره بیست و یکم، شماره‌ چهارم، ص 323-318، آذر و دی 1389

متن کامل [PDF 1657 kb]   (2799 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.