دوره 32، شماره 2 - ( اردیبهشت 1400 )                   جلد 32 شماره 2 صفحات 143-134 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه زیست شناسی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران (نویسنده مسئول) ، mhomayouni6@gmail.com
چکیده:   (1876 مشاهده)
با توجه به تهدید سلامت انسان با بیماری‌های مرتبط با استرس اکسیداتیو و بیماری‌های عفونی، امروزه استفاده از ترکیبات طبیعی و ایجاد تغییراتی در آن‌ها به‌منظور بهبود اثربخشی آن‌ها موردتوجه بسیاری گرفته است. هدف از این مطالعه ارزیابی فعالیت آنتی‌اکسیدانی و ضد میکروبی نانوامولسیون تهیه شده از اسانس درمنه بود.
مواد و روش‌ها: نانوامولسیون با روش اولتراسوند و با فرمولاسیون 9 میلی‌لیتر توئین 80، 1 میلی‌لیتر پلی‌اتیلن گلیکول، 3 میلی‌لیتر اسانس درمنه و 87 میلی‌لیتر آب مقطر سنتز شد. فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی نانوامولسیون با استفاده از روش‌های مختلف بیوشیمیایی مانند DPPH (1,1-دی فنیل-2-پیکریل-هیدرازیل) و ABTS (2،2-آزینوبیس (3-اتیل بنزوتیازولین 6-سولفونیک اسید) موردبررسی قرار گرفت و در ادامه فعالیت ضد باکتریایی نانوامولسیون نیز با روش انتشار دیسک ارزیابی شد.
یافته‌ها: داده‌های حاصل از این بررسی نشان داد نانوامولسیون سنتز شده توسط اسانس گیاه درمنه دارای پتانسیل بالایی برای مهار رادیکال‌های DPPH IC50=80μg/ml) ) و ABTS(IC50= 79μg/ml) می‌باشد. ارزیابی اثر ضد میکروبی این فرمولاسیون، توانایی آن در مهار رشد باکتری استافیلوکوکوس اورئوس با قطر هاله عدم رشد حدود 10 میلی‌متر را تأیید نمود.
بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، نانوامولسیون درمنه می‌تواند به‌عنوان یک آنتی‌بیوتیک ایمن، طبیعی و مؤثر برای عفونت‌های باکتریایی ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس استفاده شود و علاوه بر آن می‌توان از این فرمولاسیون به دلیل اثرات آنتی‌اکسیدان بالای آن در درمان بیماری‌های مرتبط با استرس اکسیداتیو استفاده نمود.
متن کامل [PDF 720 kb]   (1228 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: بیوشیمی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.