دوره 27، شماره 11 - ( ماهنامه بهمن 1395 )                   جلد 27 شماره 11 صفحات 987-995 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

babaie N, siefi S, sarrafan N, salehinejad J, gholi nia H, abbaszadeh H. EVALUAION OF IMMONOHISTOCHEMICAL EXPRESSION OF MATRIX METALLOPROTEINASE-2 (MMP-2) IN INTRAOSSEUS SOLID, UNICYSTIC AND PERIPHERAL AMELOBLASTOMA . Stud Med Sci. 2017; 27 (11) :987-995
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3533-fa.html
بابایی نگار، سیفی صفورا، صرافان نگار، صالحی نژاد چایجانی جهانشاه، قلی نیا همت، عباس زاده حمید. ارزیابی بیان ایمونوهیستوشیمیایی ماتریکس متالوپروتئیناز ٢ در آملوبلاستومای داخل استخوانی توپر ، یونی سیستیک و محیطی . مجله مطالعات علوم پزشکی. 1395; 27 (11) :987-995

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3533-fa.html


دانشکده دندانپزشکی بابل ، hamidabbaszade@yahoo.com
چکیده:   (4219 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: آملوبلاستوما توموری با رشد آهسته و تهاجم موضعی و احتمال عود بالا می‌باشد. مکانیسم تهاجم آملوبلاستوما به‌طور کامل شناخته نشده و به درمان مشخصی برای هر یک از انواع املوبلاستوما در مطالعات قبلی اشاره نشده است. ماتریکس متالوپروتئینازها (MMPs) مخصوصاً MMP-2 منجر به تخریب ماتریکس و درنتیجه افزایش تهاجم و القای انژیوژنز می‌شوند. به همین دلیل در این مطالعه به ارزیابی بیان ایمونوهیستوشیمیایی MMP-2 در املوبلاستومای داخل استخوانی توپر، یونی سیستیک و محیطی پرداخته‌ایم. 

مواد و روش‌ کار: بلوک‌های پارافینه شامل ١٠ مورد املوبلاستوما توپر (٥مورد فولیکولار و ٥ مورد پلکسی فرم)، ٢٠ مورد املوبلاستومای یونی سیستیک (٥ مورد لومینال و ٥ مورد اینترالومینال و ١٠ مورد مورال) و ١٠ مورد املوبلاستومای محیطی که در فرمالین ١٠درصد‏ فیکس شده بود مورد استفاده قرار گرفت. پس از تأیید نمونه‌ها به‌وسیله بازنگری لام‌های موجود، نمونه‌ها با طول کافی اپیتلیوم با روش IHC برای مارکر MMP-2 رنگ‌آمیزی شدند. 

یافته‌ها: تمام نمونه‌های املوبلاستومای توپر بیان مثبت MMP-2 را نشان دادند. املوبلاستومای توپر و یونی سیستیک مورال بیان بالای این آنزیم را بروز دادند که به‌طور معناداری با املوبلاستومای محیطی و یونی سیستیک لومینال و اینترالومینال اختلاف داشت. (p<0.05)

بحث و نتیجه‌گیری: در این مطالعه نشان داده شد که بروز بالاتری از بیان MMP-2 در انواع توپر و یونی سیستیک مورال وجود دارد. این نتایج می‌تواند رفتار کلینیکی تهاجمی‌تر و نیاز به درمان تهاجمی‌تر برای این انواع از املوبلاستوما را نشان دهد. درحالی‌که انواع محیطی و یونی سیستیک لومینال و یونی سیستیک اینترا لومینال با بیان کمتر این پروتئاز احتمال بروز رفتار بالینی خوش‌خیم‌تر و پاسخ مناسب به درمان‌های محافظه‌کارانه را دارند.

متن کامل [PDF 493 kb]   (1304 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: پاتولوژی دهان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.