دوره 27، شماره 1 - ( ماهنامه _ فروردین 1395 )                   جلد 27 شماره 1 صفحات 26-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استاد میکروب شناسی، گروه میکروب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، n_jazani@yahoo.com
چکیده:   (5660 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: سودوموناس آئروجینوزا باسیل گرم منفی مولد بیوفیلم و فسفومایسین آنتی‌بیوتیکی وسیع‌الطیف و آویشن یکی از پرمصرف‌ترین گیاهان دارویی می‌باشند. هدف از انجام این مطالعه بررسی اثرات توأم فسفو مایسین و اسانس آویشن بر میزان تولید بیوفیلم سودوموناس آئروجینوزا PAO1 می‌باشد.

مواد و روش‌ کار: حداقل غلظت مهارکننده و کشنده فسفومایسین و اسانس آویشن به ترتیب در دامنه غلظت 25/0 تا128 میلی‌گرم در لیتر و 10درصد_078/0درصد تعیین شد. تولید بیوفیلم در غیاب و حضور غلظت‌های تحت کشنده از آنتی‌بیوتیک و یا اسانس و غلظت‌های توأم از هردو اندازه‌گیری شد. آنالیز واریانس دوعاملی به‌منظور بررسی اثرات اصلی آویشن و آنتی‌بیوتیک و اثر متقابل آویشن و آنتی‌بیوتیک مورداستفاده قرار گرفت.

یافته‌ها: حداقل غلظت مهارکننده و کشنده فسفومایسین 64 میکروگرم در میلی‌لیتر و حداقل غلظت کشنده اسانس آویشن 5درصد بود. تولید بیوفیلم در غیاب فسفومایسین و آویشن حداکثر و در حضور فسفومایسین و غلظت تحت کشنده 5/2درصد اسانس آویشن کاهش یافت و کاهش بیشتری در حضور غلظت‌های توأم مشاهده شد. نتایج آنالیز آماری نشان داد که در تیمار سویه PAO1 با تمامی دوزهای فسفومایسن ازنظر میزان تولید بیوفیلم با مورد بدون تیمار تفاوت معنی‌دار وجود دارد، ولی بین میزان کاهش تولید بیوفیلم تحت تأثیر غلظت‌های مختلف آنتی‌بیوتیک با یکدیگر تفاوت معنی‌دار وجود نداشت(برای تفاوت مابین همه گروه‌ها p>0.05).

بحث و نتیجه‌گیری: کاربرد توأم اسانس آویشن و آنتی‌بیوتیک فسفومایسن به‌ویژه در غلظت‌های کم‌تر از آنتی‌بیوتیک فسفومایسین، روشی امیدبخش در کنترل و پیشگیری از تولید بیوفیلم توسط سویه PAO1 است.

متن کامل [PDF 326 kb]   (1383 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.