دوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1387 )                   جلد 19 شماره 2 صفحات 124-120 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، Hazrati_tappeh@yahoo.co.nz
چکیده:   (41771 مشاهده)

  دکتر خسرو حضرتی تپه [1] ، دکتر جواد آقازاده [2] ، دکتر سید جواد موسوی [3]

 

  تاریخ دریافت 3/5/86، تاریخ پذیرش 25/2/87

 

  چکیده

  پیش زمینه و هدف: هیداتیدوز دارای انتشار جهانی بوده و به عنوان یکی از بیماری ­ هایی که می­تواند چندین ارگان متعدد بدن را درگیر کند، از اهمیت به سزا ی ی برخوردار است. این بیماری عوارض متعددی نیز می­تواند داشته باشد و درمان آن هزینه و مشکلات خاص خود را دارد. شناخت روش­های تشخیصی و مهمتر از آن درمان کیست هیداتید با توجه به شیوع نسبتاً قابل توجه این بیماری، اهمیت به سزا ی ی در اعاده سلامتی بیماران دارد. درمان قطعی بیماری جراحی می­باشد، و در موارد خاص آلبندازول موثرترین دارو در درمان کیست هیداتید مورد استفاده قرار می­گیرد. آلبندازول پس از مصرف به سرعت جذب و به سولفوکساید که متابولیت اصلی و فعال دارو می­باشد تجزیه می­شود. هدف از این مطالعه بررسی اثر کشندگی آلبندازول سولفوکساید در غلظت­ها و زمان­های متفاوت بر روی پروتواسکولکس­ها در محیط آزمایشگاهی می­باشد.

  مواد و روش کار: این مطالعه از نوع مداخله­ای تجربی بود. پس از جداسازی صدها کیست هیداتید از اندام­های آلوده دام­های کشتار شده، بعد از بررسی­های لازم در مورد بارور بودن کیست­ها، پروتواسکولکس­های آنها تخلیه و با سرم فیزیولوژی شستشو داده شد و میزان viability آنها زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار گرفت. محلول آلبندازول سولفوکساید در غلظت­های µg/ml 25، µg/ml 50، µg/ml 100 حاضر گردید سپس تعداد معینی از پروتو اسکولکس­ها به لوله­های حاوی سولفوکساید ریخته شد و در زمان­های متفاوت آزمایشات انجام گرفت. در مرحله بعد به کمک میکروسکوپ درصد زنده ماندن آنها از روی حرکت
سلول­های شعله­ای تعیین و ثبت شد.

  یافته­ها: نتایج نشان داد بین افزایش مدت زمان و مقدار غلظت دارو و زنده ماندن پروتواسکولکس­ها رابطه مستقیم وجود دارد. در گروهی که آلبندازول سولفوکساید با غلظت µg/ml 100 استفاده شده بود تا دقیقه 20 بر روی پروتواسکواکس­ها اثر نداشت، فقط با افزایش مدت زمان در دقیقه 60، 60% پروتواسکولکس­ها از بین رفته بودند. در صورتی که در غلظت µg/ml 50 تا دقیقه 35 هیچ اثری نداشت و در دقیقه 60، فقط 40% پروتواسکولکس­ها مرده بودند.

  بحث و نتیجه گیری: با توجه به نتا یج تحقیق و محدودیت زمانی که جراحان در اتاق عمل دارند، آلبندازول سولفوکساید نمی­تواند به عنوان یک داروی مناسب در از بین بردن پروتواسکولکس­های کیست هیدا تید بیماران در حین جراحی و جلوگیری از عود مجدد بیماری استفاده شود .  [1] دانشیار گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه (نویسنده مسئول)

  [2] استادیار بخش جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

  [3] استادیار گروه جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

متن کامل [PDF 143 kb]   (2879 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.