دوره 15، شماره 3 - ( مهر 1383 )                   جلد 15 شماره 3 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

برومند فرزانه ، بهادری فاطمه ، نان بخش فریبا ، پورعلی رضا ، متاعی ویدا . بررسی ارتباط شاخص توده بدن و سن شروع قاعدگی در دانش آموزان دختر مدارس راهنمایی شهر ارومیه. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1383; 15 (3) :9-15

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-74-fa.html


چکیده:   (10399 مشاهده)
مقدمه سن شروع قاعدگی در جوامع مختلف متفاوت است و عوامل مختلفی مانند: ژنتیک، وزن بدن، ارتفاع محل زندگی از سطح دریا، عوامل روحی، روانی و ... بر آن تاثیر دارند. هدف اصلی این بررسی تعیین ارتباط شاخص توده بدن و درصد چربی بدن با سن شروع قاعدگی در دانش آموزان مدارس راهنمایی دخترانه شهر ارومیه است. مواد و روش ها: مطالعه به صورت توصیفی – تحلیلی، مقطعی بر روی 485 دانش آموز دختر به ظاهر سالم مدارس راهنمایی که به روش نمونه گیری تصادفی ساده از بین مدارس نواحی دوگانه آموزش و پرورش شهر ارومیه انتخاب گردیده اند انجام شده است. جمع آوری اطلاعات از طریق تکمیل پرسشنامه توسط پرسشگران به صورت مصاحبه حضوری می باشد پرسشنامه شامل سن دانش آموز، سن اولین رخداد قاعدگی، تعداد افراد خانوار، شاخص توده بدن و درصد چربی و همچنین اندازه گیری قد و وزن بوده است. در این بررسی 124 دانش آموز با شروع اولین قاعدگی در عرض سه ماه اخیر، با 361 دانش آموز که هیچگونه سابقه ای از قاعدگی نداشتند مقایسه شدند. یافته ها: میانگین سنی 124 نفر دانش آموزی که اولین قاعدگی را داشتند، 13.12±0.82 و میانگین سنی361 نفر که هیچ تجربه ای از قاعدگی نداشتند 12.53±0.85 بود.میانگین شاخص توده بدن در گروه اول 18.90±2.27 و در گروه دوم 17.58±2.69 بدست آمد که با توجه به آزمودن t-test (t=4.89, df=483, p<0.001) بین دو گروه اختلاف معنی داری را نشان داد. همچنین در گروه اول بین شاخص توده بدن و سن با توجه به نتایج آزمودن آماری ضریب همبستگی پیرسون ارتباط آماری معنی داری وجود دارد. (R= ­0.18, P<0.04). نتیجه گیری: براساس یافته های این مطالعه ارتباط معنی داری بین سن شروع قاعدگی و شاخص توده بدن و نیز درصد چربی بدن وجود دارد. ولی در مورد شاخص اقتصادی و سن شروع قاعدگی رابطه معنی داری به دست نیامد. همچنین با توجه به مشاهده شاخص توده بدن بالاتر از صدک پنجاهم در دخترانی که اولین قاعدگی را در زیر 12سال تجربه کردند و ارتباط منارک زود هنگام در دختران چاقی متوسط با افزایش خطر بیماری های وابسته به استروژن در سنین بالاتر، توجه ویژه به این مساله توصیه می گردد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.