دوره 15، شماره 3 - ( مهر 1383 )                   جلد 15 شماره 3 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

امیرآبی افسانه ، نان بخش فریبا ، عباسی فریبا ، پورعلی رضا ، حاتمی خانقاهی آرزو . مقایسه یافته های هیستوپاتولوژیک نمونه های بیوپسی سرپایی آندومتر با D&C. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1383; 15 (3) :9-15

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-69-fa.html


چکیده:   (9256 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: D&C روش استاندار برای تشخیص ضایعات آندومتر می باشد که نیاز به بستری بیمار و بیهوشی دارد. این روش در برخی موارد عوارض در پی دارد. در مقابل، بیوپسی سرپایی آندومتر، بدون نیاز به بستری شدن و بیهوشی با هزینه و عوارض کمتر قابل انجام است. هدف از انجام این مطالعه بررسی میزان تطابق نتایج D&C با بیوپسی سرپایی می باشد تا در صورت مشاهده تطابق قابل قبول، از بیوپسی سرپایی به عنوان جایگزین D&C استفاده شود. مواد و روش کار: در این بررسی 100 مورد از بیمارانی که از اسفند1381 در بخش کوثر (زنان و مامایی) بیمارستان شهید مطهری وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه که ابتدا بیوپسی سرپایی و سپس D&C شده بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. نتایج هیستوپاتولوژی حاصل از هر دو روش مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت. یافته ها: در74.7 % موارد، تطابق بین نتایج بیوپسی سرپایی و D&C وجود داشت. در71.9 % موارد بیوپسی و در85.3 % موارد D&C نمونه کافی به دست آمد. در71 % مواردی که ضخامت آندومتر در سونوگرافی بیش از5 میلی متر گزارش شده بود حجم نمونه حاصل از بیوپسی کافی بود. در ضخامت کمتر از5 میلی متر، این رقم 29% بود در موارد آندومتر پرولیفوراتیو، آندومتر ترشحی، هیپرپلازی و سرطان آندومتر، بیوپسی سرپایی از حساسیت و ویژگی بالا برای تشخیص برخوردار بود.بحث و نتیجه گیری: از ضخامت آندومتر می توان به عنوان معیاری برای تعیین روش نمونه گیری از آندومتر استفاده نمود. از طرفی در صورت مشاهده نتیجه ای غیر از آندومتر پرولیفراتیو، اندومتر ترشحی، هیپرپلازی و سرطان آندومتر برای اطمینان از صحت تشخیص بهتر است نتایج از بیوپسی با روش های دیگر تایید گردد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.