دوره 34، شماره 8 - ( آبان 1402 )                   جلد 34 شماره 8 صفحات 485-479 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 4010602
Ethics code: IR.KUMS.REC.1401.405

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Foroughi A, Ghadiri K, Bozorgomid A, Chegeneh Lorestani R, Jafari S. An Investigation on the Prevalence of Escherichia Albertii in Urine and Stool Samples of Patients in Kermanshah, Iran. Studies in Medical Sciences 2023; 34 (8) :479-485
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-6054-fa.html
فروغی آزاده، قدیری کیقباد، بزرگ امید آرزو، چگنه لرستانی رویا، جعفری سمیه. بررسی شیوع اشریشیا آلبرتی در نمونه های ادرار و مدفوع در کرمانشاه، ایران. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1402; 34 (8) :479-485

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-6054-fa.html


گروه علوم پایه و پاتوبیولوژی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران (نویسنده مسئول) ، a.foroughi@razi.ac.ir
چکیده:   (108 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: Escherichia albertii یک باکتری گرم منفی و بی هوازی اختیاری است که در سال های اخیر به عنوان عامل ایجادکننده اسهال جدا شده است. به دلیل نبود اطلاعات کافی در مورد خصوصیات فنوتیپی و بیوشیمیایی این باکتری، تشخیص آن از سایر گونه های انتروباکتریاسه به ویژه پاتوتیپ های اشریشیا کلی دشوار است. لذا هدف از این مطالعه بررسی شیوع E. albertii در نمونه ادرار و مدفوع بیماران مراجعه کننده به بیمارستان های کرمانشاه با استفاده از روش های کشت و مولکولی می باشد.
مواد و روش کار: 400 نمونه با فنوتیپ تأیید شده به عنوان انتروباکتریاسه جمع آوری شد و پس از کشت مجدد و انجام تست های بیوشیمیایی، در نهایت کلنی های سفید روی XRM-McConkey آگار ( مشکوک به E. albertii) انتخاب و با استفاده از پرایمر اختصاصی برای ژنcdt  (Eacdt) مورد تست PCR قرار گرفتند.
یافته‌ها: تنها 5 نمونه (25/1%) در کشت نهایی روی XRM-MacConkey آگار مثبت بودند. هیچ یک از آنها در PCR به عنوان E. albertii تایید نشد.
بحث و نتیجه‌گیری: به نظر می رسد استفاده از پرایمر اختصاصی Eacdt برای تشخیص این باکتری کارآمد نباشد. با این حال، مطالعات بیشتری برای تأیید آن توصیه می شود.
 
متن کامل [PDF 291 kb]   (61 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb