دوره 17، شماره 1 - ( فروردين 1385 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

عربی ذبیح اله ، نوبخت ملیحه ، جامعی سیدبهنام الدین . بررسی تاثیر کلرید کادمیوم بر رشد و نمو ناحیه کرانیال لوله عصبی جنین موش سوری. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1385; 17 (1) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-57-fa.html


چکیده:   (9460 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: با توجه به میزان وسیع استفاده از کادمیوم در جوامع صنعتی و همچنین وجود گزارش هایی مبنی بر تاثیرات تراتوژنیک آن، این مطالعه جهت بررسی تاثیر کلرید کادمیوم بر روی رشد و تکامل سیستم عصبی جنین موش سوری انجام گرفت.مواد و روش کار: در این مطالعه، از 30 موش سوری ماده در سه گروه کنترل، آزمایشی یک و آزمایش دو استفاده گردید. به گروه های آزمایشی کلرید کادمیوم محلول در آب مقطر به ترتیب با دوزهای 3mg/kg و 5mg/kg به صورت داخل صفاقی در روز نهم بارداری تزریق شد. گروه کنترل فقط آب مقطر دریافت کردند. در روز پانزدهم حاملگی، موش ها با اتر بی هوش و بعد از خارج کردن جنین ها، در فیکساتیو بوئن قرار داده شدند. بعد از مراحل پاساژ بافتی و تهیه قالب های پارافینی، از آن ها برش هایی برای رنگ آمیزی هماتوکسیلین – ائوزین آماده شد. پس از بررسی های مورفومتریک قسمت های مختلف مغز و همچنین قد و وزن جنین ها، داده های خام به روش آماری آنالیز واریانس یک طرفه و آزمون شیف مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.یافته ها: قد و وزن جنین ها در هر دو گروه آزمایشی نسبت به گروه کنترل کاهش یافته بود به طوری که این اختلاف از لحاظ آماری معنی دار بود (P<0.001). قطر بطن سوم مغزی و قنات مغزی در گروه های آزمایشی نسبت به گروه کنترل افزایش معنی داری نشان دادند (P<0.001) علاوه بر آن، ضخامت دیواره بطن های طرفی و چهارم مغزی در گروه های آزمایشی نسبت به گروه کنترل کاهش معنی داری را نشان دادند (P<0.001).نتیجه گیری: به نظر می رسد که کلرید کادمیوم می تواند اثرات سویی را بر موش و جنین و سیستم عصبی آن بر جای گذارد، لذا باید اقدامات کنترلی را به منظور کاهش مواجهه افراد به خصوص مادران باردار و همچنین کارگران را در محیط های کار موردتوجه قرار داد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.