دوره 32، شماره 10 - ( دی 1400 )                   جلد 32 شماره 10 صفحات 792-782 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sharififar S, Dadashi A, Orandi A, Shiri Malekabad E, Khorramnia S, Alazmani Noodeh F. EFFICACY AND SAFETY OF FAVIPIRAVIR IN PATIENTS WITH COVID-19: A REVIEW OF SYSTEMATIC REVIEWS AND META-ANALYSIS. Studies in Medical Sciences 2022; 32 (10) :782-792
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-5679-fa.html
شریفی فر سیمین تاج، داداشی علیرضا، اورندی امیرحسین، شیری ملک آباد عبادالله، خرم نیا سعید، الازمنی نوده فرشید. اثربخشی و ایمنی داروی فاویپیراویر در بیماران مبتلا به کووید-19: مروری بر مطالعات مرور نظام‌مند و فراتحلیل. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1400; 32 (10) :782-792

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-5679-fa.html


کارشناس ارشد اپیدمیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، تهران، ایران (نویسنده مسئول) ، ebad.shiri1986@gmail.com
چکیده:   (2769 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: فاویپیراویر یک داروی ضدویروسی هست که به‌طور گسترده در بیماران مبتلا به کووید-19 استفاده می‌گردد. هدف این مطالعه، مروری بر مطالعات مرور نظام‌مند و فراتحلیل فاویپیراویر در بیماران مبتلا به کووید-19 است.
مواد و روش‌ کار: یک جستجوی الکترونیک در بانک‌های اطلاعاتی PubMed، Scopus، Embase، Cochrane Library و Web of Science تا دسامبر 2021 صورت گرفت. علاوه بر آن، دیگر بانک‌های اطلاعاتی نیز مورد جستجو قرار گرفت. همچنین یک جستجوی دستی در مطالعات و سایر منابع به‌منظور یافتن شواهد انجام گردید. از ابزار (Overview Quality Assessment Questionnaire) به‌منظور ارزیابی کیفیت مقالات استفاده شد.
یافته‌ها: 7 مطالعه مرور نظام‌مند و فراتحلیل وارد مطالعه شد. نتایج نشان داد که هیچ تفاوتی در میزان مرگ‌ومیر بین فاویپیراویر و کنترل در بیماران مبتلا به کووید-19 ازنظر آماری وجود ندارد. دیگر یافته‌های مطالعه نشان داد که میزان بهبود بالینی در دو مطالعه در روز 7 در گروه فاویپیراویر بالاتر از گروه کنترل بود درحالی‌که در مطالعه دیگر، تفاوت آماری معناداری بین فاویپیراویر و کنترل یافت نشد. همچنین دیگر یافته‌های مطالعه نشان داد که منفی شدن تست PCR در چهار مطالعه در گروه فاویپیراویر بالاتر از گروه کنترل بود اما در یک مطالعه تفاوت آماری معناداری بین دو گروه یافت نشد. همچنین تفاوتی در تهویه مکانیکی در گروه فاویپیراویر و کنترل یافت نشد. عوارض جانبی در اکثر مطالعات حاکی از آن بود که بین فاویپیراویر و کنترل تفاوتی وجود ندارد.
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که فاویپیراویر در مرگ‌ومیر و تهویه مکانیکی تأثیری ندارد و تنها در میزان بهبود بالینی بیماران و منفی شدن تست PCR تأثیر دارد.
متن کامل [PDF 525 kb]   (523 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: عفونی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb