دوره 16، شماره 2 - ( تير 1384 )                   جلد 16 شماره 2 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

قوامی هاله ، محمدی عیسی ، احمدی فضل اله ، بصیرنیا ناصر . حقوق بیمار در رابطه با بررسی و کنترل درد بعد از عمل. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1384; 16 (2) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-44-fa.html


چکیده:   (11820 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: متخصصان درد تخمین می زنند حداقل 90 درصد از بیمارانی که درد دارند، باید به طور رضایت بخشی از درد رهایی یابند، در حالی که به رغم کوشش های بیست ساله مبنی بر آموزش حرفه ای بهداشت و سلامتی، حداقل پنجاه درصد از بیماران درد متوسط تا شدیدی را تجربه می کنند. اهداف این پژوهش شامل: تعیین نحوه و میزان رعایت حقوق بیمار در رابطه با کنترل درد، تعیین علل عدم رعایت حقوق بیمار در رابطه با کنترل درد بعد از عمل، ارایه راهکارهای عملی برای تحقق حقوق بیمار در رابطه با کنترل درد می باشد.مواد و روش کار: جهت بررسی اولیه و پایه، دو بیمارستان دولتی در دسترس انتخاب شد، تعداد 30 بیمار سرطانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند، به منظور تبیین وضع موجود، به روش غیر احتمالی (در دسترس) انتخاب شدند. ابزار گردآوری اطلاعات شامل فرم راهنمای مصاحبه با بیماران و فرم راهنمای مصاحبه با پرستاران در زمینه سنجش دانش، نگرش و عملکرد پرستاران و علل عدم رعایت حقوق بیماران در زمینه کنترل درد و راهکارهای پیشنهادی آنان برای حل این مشکل بود.نتایج تجزیه و تحلیل اطلاعات در مرحله اول بر اساس بررسی که از خود بیماران در زمینه رعایت حقوق آن ها در زمینه کنترل درد انجام شده بود نشان داد فقط %30.9 حقوق بیماران رعایت شده است. بررسی مرحله دوم نظر خواهی از پرستاران در زمینه علل عدم توجهو رعایت حقوق بیماران در این زمینه بوده که مهمترین علل رویکرد نامناسب پرستاران به درد که آن را به عنوان یک شکایت (و نه به عنوان پنجمین علامت حیاتی) مد نظر قرار می دهند، عدم توجه و کمبود آگاهی پرستاران نسبت به اهمیت و پرداختن بیشتر به روش های غیر دارویی تسکین درد و فقدان یک روش و ابزار مناسب برای ارزیابی درد بودند.بحث و نتیجه گیری: بر اساس یافته سه راهکار ارایه شد؛ راهکارهای تدوین و تنظیم پروتکل درد مطابق استانداردهای نوین کمسیون مشترک در زمینه تایید و ارزشیابی سازمان های مراقبتی درمانی (Joint Commission on Accreditation of Health Care Organizations ) JCAHO در بیمارستان ها و برپایی کارگاه های آموزشی با بحث لزوم رعایت حقوق بیماران در زمینه کنترل مناسب درد و ملزم کردن پرستاران به بررسی مناسب درد و استفاده از روش های غیر دارویی تسکین درد در کنار استفاده از داروهای ضد درد و اجرای دقیق آیین نامه اجرایی برای حل این معضل پیشنهاد گردید.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb