دوره 28، شماره 7 - ( ماهنامه مهر 1396 )                   جلد 28 شماره 7 صفحات 487-497 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

tork F, Zolfaghari M R, Asri-Rezaei S, Ghaderi Pakdel F. EFFECT OF SHORT TERM NANOSELENIUM SUPPLEMENTATION AND EXHAUSTED TRAINING IN OXIDATION INDEXES ON MUSCLE TISSUE OF MALE RATS. Stud Med Sci. 2017; 28 (7) :487-497
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-4046-fa.html
ترک فاطمه، ذوالفقاری محمدرضا، عصری رضائی سیامک، قادری پاکدل فیروز. تاثیر بارگیری کوتاه مدت نانو ذره سلنیوم و تمرین وامانده ساز بر شاخص‌های اکسایشی در عضله رت‌های نر. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1396; 28 (7) :487-497

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-4046-fa.html


دانشگاه ارومیه ، Fatemeh.tork@gmail.com
چکیده:   (10802 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: رادیکال‌های آزاد نقش مهمی در توسعه بسیاری از بیماری‌ها دارند. هدف از پژوهش حاضر بررسی تأثیر بارگیری کوتاه‌مدت نانوذره سلنیوم و تمرین وامانده‌ساز بر شاخص‌های اکسایشی در عضله رت‌های نر بود.
مواد و روش‌ کار: طی یک مطالعه تجربی تعداد 36 سر رت ویستار دوماهه (8±200 گرم) به‌طور تصادفی به چهار گروه کنترل (12 رت)، نانوسلنیم (12 رت)، تمرین (6‌ رت) و نانو سلنیوم – تمرین (6 رت) تقسیم شدند. بارگیری نانوسلنیم (1/0 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز) به روش تزریق داخل‌صفاقی طی 14 روز در گروه‌های دو و چهار انجام گرفت. سپس از گروه‌های یک و دو 6 رت انتخاب‌شده و در حالت استراحت از آن‌ها نمونه‌برداری به عمل آمد. گروه‌های سه و چهار به مدت دو ماه به فعالیت پرداختند. در پایان دوره از گروه‌های یک و دو در حالت استراحت، و از گروه‌های سه و چهار بلافاصله پس از آخرین جلسه تمرین نمونه‌برداری به عمل آمد. در انتها به‌منظور بررسی تغییرات متغیرها از آزمون تی‌مستقل و آنالیز واریانس یک‌طرفه (05/0P<) با استفاده از نرم‌افزار SPSS21 استفاده گردید.
یافته‌ها: آزمون تی افزایش معنی‌دار ظرفیت ‌آنتی‌اکسیدانتی‌تام و کاهش قابل‌توجه مالون‌دی‌آلدئید را در گروه مکمل نسبت به گروه کنترل را پس از دو هفته مکمل‌سازی نشان داد. اما تفاوت معنی‌داری در گلوتاتیون ‌پراکسیداز مشاهده نشد. نتایج آنالیز واریانس یک‌طرفه افزایش معنی‌دار گلوتاتیون‌ پراکسیداز و ظرفیت‌ آنتی‌اکسیدانتی‌تام در گروه مکمل نسبت به کنترل و افزایش معنی‌دار گلوتاتیون‌ پراکسیداز و ظرفیت‌ آنتی‌اکسیدانی‌تام و کاهش قابل‌توجه مالون‌دی‌آلدئید را در گروه چهارم نسبت به گروه سوم نشان داد.
بحث و نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد بارگیری مکمل نانوسلنیوم از میزان استرس اکسایشی ناشی‌از فعالیت وامانده‌ساز، کاسته و سیستم آنتی‌اکسیدانی بدن‌را تقویت نموده‌است.
متن کامل [PDF 490 kb]   (812 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.