دوره 28، شماره 3 - ( ماهنامه خرداد 1396 )                   جلد 28 شماره 3 صفحات 206-214 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kharatzadeh H, Davazdah Emamy M H, Bakhtiary M, Kachuei A, Mahaki B. Effectiveness of mindfulness based stress reduction on glycemic control, stress, anxiety and depression in patients with type 2 diabetes mellitus. Stud Med Sci. 2017; 28 (3) :206-214
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3804-fa.html
خراط زاده حمید، دوازده امامی محمد حسن، بختیاری مریم، کچوئی علی، مهکی بهزاد. اثربخشی آموزش گروهی کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی بر کنترل قند خون، استرس، اضطراب و افسردگی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1396; 28 (3) :206-214

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3804-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران ، davazdahemamy@gmail.com
چکیده:   (6112 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: شیوع بیماری دیابت در جهان و همین‌طور ایران به‌طور غیرمنتظره‌ای در حال افزایش است و عوامل روان‌شناختی ازجمله استرس، اضطراب و افسردگی نقش پررنگی در کنترل آن دارند. هدف مطالعه‌ی حاضر بررسی اثربخشی آموزش گروهی کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی بر روی کنترل قند خون، استرس، اضطراب و افسردگی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بود.

مواد و روش‌ کار: این مطالعه از نوع شبه آزمایشی با پیش‌آزمون و پس‌آزمون و همراه با گروه شاهد بود. جمعیت موردمطالعه 30 بیمار (40درصد مرد) مبتلا به دیابت نوع 2 بود که به‌طور تصادفی در دو گروه آزمایش (15=N) و شاهد (15=N) قرار داده شدند. پرسشنامه‌ی افسردگی و اضطراب و استرس (42DASS-) و آزمایش c1HbA در این مطالعه مورداستفاده قرار گرفت. 8 جلسه آموزش گروهی کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی برای گروه آزمایش در نظر گرفته شد و گروه کنترل هیچ مداخله‌ای دریافت نکردند. پیش و پس از مداخله، هر دو گروه پرسشنامه (42DASS-) را تکمیل نمودند. آزمایش c1HbA نیز پیش و یک ماه پس از انجام مداخله برای هر دو گروه انجام شد.

یافته‌ها: در پایان 10 نفر در گروه آزمایش و 13 نفر در گروه شاهد باقی ماندند. تحلیل داده‌ها نشان داد که در مرحله پس‌آزمون، میزان استرس و سطح هموگلوبین گلیکوزیله خون افراد گروه آزمایش در مقایسه با گروه شاهد به‌طور معنی‌داری کاهش یافت اما اختلاف در شدت اضطراب و افسردگی بین دو گروه، پس از مداخله معنی‌دار نبود (05/0> p).

بحث و نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج پژوهش حاضر، آموزش گروهی کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی، می‌تواند در کنترل قند خون و کاهش میزان استرس در بیماران مبتلا به دیابت مؤثر باشد.

متن کامل [PDF 408 kb]   (1454 دریافت)    
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول