دوره 27، شماره 6 - ( ماهنامه شهریور 1395 )                   جلد 27 شماره 6 صفحات 486-493 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ayoubi S, Hashemzadeh M S. MANUFACTURE OF NANO-FIBERS ELECTROSPUN POLY-AMIDOAMINES CONTAINING DOXORUBICIN. Stud Med Sci. 2016; 27 (6) :486-493
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3590-fa.html
ایوبی سامان، هاشم‌زاده محمدصادق. ساخت نانو فیبرهای پلی‌آمید و آمین حاوی داروی داکسوربیسین الکتروریسی شده. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1395; 27 (6) :486-493

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3590-fa.html


مرکز تحقیقات ویروس شناسی کاربردی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، تهران، ایران ، msh.biotechnology@gmail.com
چکیده:   (3644 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: دوکسوروبیسین با نام تجاری آدریامایسین (Adriamycin) یک داروی ضد سرطان است که با رشد و گسترش سلول‌های سرطانی که در بدن اختلال ایجاد می‌کنند مبارزه می‌کند. هدف از این مطالعه تولید نانو فیبرهای پلی‌آمید و آمین (PAMAM) حاوی داروی داکسوربیسین به روش الکتروریسی می‌باشد.

مواد و روش‌ کار: این مطالعه به‌صورت توصیفی-مقطعی، در دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، بین سال‌های 1393 تا 1394 انجام گردید، در این پژوهش غلظت PAMAM در اتانول، نسبت دارو به پلیمر، ولتاژ و شدت‌جریان خروجی به‌عنوان متغیرهای مستقل و قطر الیاف تولیدشده به‌عنوان متغیر وابسته انتخاب و مطالعه گردیده است، سپس با استفاده از نرم‌افزار SPSS معادله حاکم بر تولید نانو فیبرها موردبررسی و فیلم‌های پلیمری حاوی دارو به‌وسیله SEM ازنظر مورفولوژیک و قطر الیاف و به‌وسیله FT-IR ازنظر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی موردبررسی قرار گرفت.

یافته‌ها: نتایج این بررسی‌ها نشان داد که با توجه به FT-IR گرفته‌شده از دارو همراه پلیمر بعد از فرآیند الکتروریسی این نتیجه به ‌دست آمد که هیچ‌یک از این دو ماده خصوصیات خود را طی فرآیند الکتروریسی از دست ندادند و هیچ‌گونه تغییر شیمیایی در ساختار آن‌ها مشاهده نشد.

بحث و نتیجه‌گیری: نتایج این تحقیق نشان داد که اگر غلظت محلول و نسبت دارو به پلیمر کاهش پیدا کند فیبرهایی ناقص تشکیل می‌شود و با کاهش بیشتر این دو پارامتر شاهد تشکیل میکرو و نانوذره خواهیم بود.

 

متن کامل [PDF 751 kb]   (1721 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول