دوره 25، شماره 3 - ( ماهنامه _خرداد 1393 )                   جلد 25 شماره 3 صفحات 191-198 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vali A, Rasras S, Javanmardi Ghahdrijani F. ASSESSMENT OF THYROID HORMONE ALTERATIONS WITH AND WITHOUT SURGICAL TREATMENT IN PATIENTS SUFFERING FROM SEVEN TBI. Stud Med Sci. 2014; 25 (3) :191-198
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2191-fa.html
ولی علیرضا، رصرص صالح، جوانمردی قهدریجانی فاطمه. مقایسه تغییرات هورمون‌های تیروئید در بیمارانی که به علت ضربه‌مغزی شدید تحت عمل کرانیوتومی قرار گرفته‌اند با بیمارانی که کرانیوتومی نشده‌اند در بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان گلستان اهواز. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1393; 25 (3) :191-198

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2191-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ، Dr.alirezavali@yahoo.com
چکیده:   (6175 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: بر اساس مطالعات انجام‌شده در ضربه‌مغزی شدید، پاسخ‌های هورمونی مختلف به‌صورت افزایش یا کاهش سطح سرمی آن‌ها ایجاد می‌گردد. این تغییرات می‌تواند در دوره بهبودی و توان‌بخشی بیمار ادامه یابد و بر پیش‌آگهی و بقای وی تأثیر بگذارد. مطالعه حاضر باهدف مقایسه تغییرات هورمون‌های تیروئید در بیمارانی که به علت ضربه‌مغزی شدید تحت عمل کرانیوتومی قرارگرفته‌اند با بیمارانی که کرانیوتومی نشده‌اند، انجام شد.

مواد و روش کار: در این کار آزمایی بالینی، 59 بیمار که به دنبال آسیب شدید مغزی (GCS≤8) در سرویس جراحی اعصاب بیمارستان گلستان اهواز بستری شده بودند، با لحاظ کردن معیارهای ورود و خروج مطالعه، موردبررسی قرار گرفتند. این بیماران به دو گروه 27 نفره تقسیم شدند. بیماران گروه اول، بیمارانی بودند که به علت داشتن ضایعات فوکال مغزی تحت عمل جراحی کرانیوتومی قرار گرفتند و گروه دوم بیمارانی بودند که کرانیوتومی نشده بودند. نمونه اول در 24 ساعت اول و نمونه دوم در روز پنجم از بیماران گرفته شد. نمونه‌های سرم با استفاده از روش ELISA و با دستگاه تمام‌خودکار Human ساخت کشور آلمان مورد آزمایش قرار گرفت. داده‌ها با نرم‌افزار SPSS و با استفاده از آزمون‌های t مستقل، ضریب همبستگی پیرسون و نمودارهای پراکندگی در سطح معنی‌داری P<0/05 تجزیه‌وتحلیل شدند.

یافته‌ها: درصد بیماران بهبودیافته با عمل کرانیوتومی بیشتر از بیمارانی است که تحت عمل جراحی قرار نگرفته‌اند. میانگین سطح سرمی هورمون T3 و TSH در مبتلایان به ضربه‌مغزی شدید که کرانیوتومی شده‌اند در روز پنجم اختلاف معنی‌دار آماری با بیمارانی که کرانیوتومی نشده‌اند ندارد؛ و نیز ارتباطی بین بهبودی و سطح سرمی این متغیرها وجود ندارد. میانگین سطح سرمی هورمون T4 در مبتلایان به ضربه‌مغزی شدید که کرانیوتومی شده‌اند در روز پنجم بالاتر از بیمارانی است که کرانیوتومی نشده‌اند و یک اختلاف معنی‌دار آماری بین آن‌ها وجود دارد و نیز بین بهبودی و سطح سرمی T4 در هر دو گروه از بیماران ارتباط وجود دارد.

نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که، عمل جراحی کرانیوتومی در بهبود بیماران دچار ضربه‌مغزی شدید مؤثر بوده و یک ارتباط مستقیم بین سطح سرمی t4 و بهبودی وجود دارد و درنتیجه می‌توان از سطح هورمون تیروکسین (T4) به‌عنوان یک عامل تعیین‌کننده پیش‌آگهی در این بیماران استفاده کرد.

متن کامل [PDF 175 kb]   (1701 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول