دوره 24، شماره 11 - ( ماهنامه بهمن 1392 )                   جلد 24 شماره 11 صفحات 922-926 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hajishafiha M, Kiarang N, Tayeb Gasemi J, Shahbazi Z, Asadi N, Oshnoue S. COMPARISON BETWEEN GROWTH DEVELOPMENT OF CHILDREN CONCEIVED BY ICSI AND CHILDREN CONCEIVED NATURAL PREGNANCY. Stud Med Sci. 2014; 24 (11) :922-926
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2022-fa.html
حاج شفیعها معصومه، کیارنگ نازیلا، طیب قاسمی ژیلا، شهبازی زهرا، اسدی ناهید، اشنوئی سیما. مقایسه معیارهای رشد در نوزادان متولد شده از حاملگی ناشی از تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم با بارداری طبیعی بر اساس جنس نوزاد. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1392; 24 (11) :922-926

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-2022-fa.html


گروه رنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، مدیر گروه ناباروری، مرکز تحقیقات بهداشت باروری، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، mhajshafiha@gmail.com
چکیده:   (8783 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: تلقیح داخل سیتوپلاسمی اسپرم یکی از روش‌های کمک باروری است که اطمینان از موثر و مطمئن بودن این روش همواره مورد تردید بوده است. اندازه وزن، قد و دور سر نوزادان در زمان تولد از معیارهای مهم سلامت نوزاد محسوب می‌شود. نتایج مطالعات بیانگر ارتباط کم وزنی هنگام تولد و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سایر بیماری‌های مزمن می‌باشد. هدف از پژوهش حاضر مقایسه وزن، قد و دور سر نوزادان متولد شده ناشی از حاملگی به روش تلقیح داخل سیتوپلاسمی اسپرم با نوزادان متولد شده پیامد بارداری طبیعی می‌باشد.

مواد و روش‌ها: در این پژوهش مقطعی تحلیلی شاخص‌های 81 نوزاد متولد شده به روش ICSI با 110 نوزاد متولد شده پیامد بارداری طبیعی مورد مقایسه قرار گرفتند. پس از جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با وزن، قد، دور سر و جنسیت نوزادان با استفاده از کارت واکسیناسیون کودک، ارتباط بین این متغیرها و نوع حاملگی با استفاده از آزمون‌های کای دو و تی تست در نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: در پژوهش حاضر وزن، قد و دور سر نوزادان متولد شده ناشی از حاملگی به روش تلقیح داخل سیتوپلاسمی اسپرم تفاوت معنی‌داری با نوزادان متولد شده پیامد بارداری طبیعی نداشتند (به ترتیب مقدار P: 64/0، 27/0، 38/0 ). اگرچه جنسیت نوزادان متولد شده در این دو روش باردار به شکل معنی‌داری متفاوت از یکدیگر بود، با این حال نوزادان متولد شده در حاملگی‌های به روش تلقیح داخل سیتوپلاسمی اسپرم در مقایسه با نوزادان متولد شده به روش حاملگی طبیعی از نظر شاخص‌های مورد بررسی تفاوت معنی‌داری را نشان ندادند.

بحث و نتیجه گیری: به نظر می‌رسد استفاده از روش تلقیح داخل سیتوپلاسمی اسپرم تأثیری روی قد و وزن و دور سر نوزادان متولد شده به این روش حاملگی نداشته و می‌تواند یکی از نکات مثبت در راستای بی خطر بودن استفاده از روش تلقیح داخل سیتوپلاسمی اسپرم در سلامت جنین و نوزاد محسوب شود.

متن کامل [PDF 215 kb]   (1809 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.