دوره 14، شماره 1 - ( فروردين 1382 )                   جلد 14 شماره 1 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ضرغامی نصرت اله ، صمدزاده سعید ، مخدومی خدیجه . بررسی اثرات دیلتیازم در تعدیل دوز سیکلوسپورین در بیماران دریافت کننده کلیه پیوندی. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1382; 14 (1) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-191-fa.html


چکیده:   (12299 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: داروهای بلوکه کننده کلسیم در موارد پیوند به طور وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرند. فعالیت تنظیم کننده ایمنی آنها از طریق In vitro و In vivo نشان داده شده است. دیلیازم به عنوان داروی بلوکه کننده کانال کلسیم اغلب در پروتکل‌های درمانی همراه با داروهای ایمنوساپرسیو، عمدتا سیکلوسیپورین و کورتیکوستروئیدها در پیوند ارگان، جهت دوزاژسیکلوسپورین با حفظ سطح مناسب سرمی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. لذا در این تحقیق سعی شده با استفاده از تداخل داروئی دیلتیازم با متابولیسم کبدی سیکلوسپورین از دوز مصرفی سیکلوسپورین به علت گرانی و اثرات توکسیک آن روی کلیه پیوندی کاسته شود. مواد و روش‌ها در این بررسی 23 بیمار دریافت کننده کلیه پیوندی در بخش پیوند کلیه بیمارستان امام خمینی ارومیه مورد مطالعه قرار گرفت. از بین آنان تعداد 13 نفر (محدوده سنی 55-15) به عنوان گروه مطالعه تحت بروتکل درمانی تریبل تراپی شامل داروهای سیکلوسپورین، آزاتیوپرین، و پردنیزولون همراه با دیلتیازم خوراکی و تعداد 10 نفر (محدوده سنی (60-18) به عنوان گروه شاهد فقط تحت درمان تریبل‌تراپی قرار گرفتند. تعداد 243 سنجش سیکلوسپورین در طول زمان‌های 0، 5، 10، 20، 25، 30، 45، 60، 90، 120، 150، 180 روز بعد از پیوند تحت شرایط استاندارد به روش RIA انجام گردید. در این مطالعه علاوه بر مقایسه سنجش سطح خونی سیکلوسپورین بین دو گروه، دوز تجویزی سیکوسپورین، هزینه درمان با سیکلوسپورین، GFR (برای ارزیابی نفروتوکسیسته) و سطح آنزیم‌های کبدی، (SGPT, AIP) نیز بین دو گروه مورد ارزیابی قرار گرفت. یافته‌ها: سطح خونی سیکلوسپورین در بیمارانی که دیلتیام دریافت می‌کردند به طور معنی‌داری بالاتر از سطح خونی آن در بیمارانی بود که فقط سیکلوسپورین دریافت می‌نمودند(P>0.05) . دوز تجویز شده سیکلوسپورین تا حدود 25% کاهش یافت که معادل حداقل 638 دلار میزان صرفه‌جوئی ارزی هر بیمار در طول یکسال درمان با سیکلوسپورین می‌باشد. میزان فلیتراسیون گلومرولی به عنوان معیاری برای ارزیابی نفروتوکسیسیته در گروه مورد مطالعه به طور معنی دارای بالاتر از گروه شاهد بود که نشانگر نفروتوکسیسیته کمتر در گروه مورد مطالعه است(P>0.05) . سطح خونی آنزیم‌های کبدی بین دو گروه از نظر آماری اختلاف معنی‌داری را نشان نداد(P>0.05) .بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به دست آمده می‌توان به استفاده بالینی از اثرات مفید دیلتیازم بر روی کلیه پیوندی امیدوار بود. کاهش نفروتوکسیسیته سیکلوسپورین و افزایش خونی آن و در نتیجه کاهش دوز تجویزی از نتایج به دست آمده در این پژوهش است.
واژه‌های کلیدی: سیکلوسپورین، دیلتیازم، پیوند کلیه
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.