دوره 14، شماره 1 - ( فروردين 1382 )                   جلد 14 شماره 1 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

نان بخش حسن ، پورعلی رضا . بررسی میزان رضایت روستاییان از خدمات بهداشتی درمانی خانه های بهداشت شهر ارومیه در سال 1380. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1382; 14 (1) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-189-fa.html


چکیده:   (13071 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: مراقبت‌های بهداشتی اولیه و ارایه صحیح آن توسط خانه‌های بهداشت نقش قابل‌ملاحظه‌ای در ارتقای سطح سلامت روستاییان دارد سنجش رضایت روستاییان از خدمات بهداشتی اولیه ارایه شده توسط خانه‌های بهداشت و بررسی عوامل مختلف، هدف اصلی این پژوهش است. مواد و روش‌ها روش مطالعه در این پژوهش به صورت توصیفی- مقطعی می‌باشد. جامعه مورد مطالعه را کلیه زنان و مردان بالاتر از 15 سال تحت پوشش خانه‌های بهداشت تشکیل می‌دهد. روش نمونه‌گیری به صورت چندمرحله‌ای خوشه‌ای است که با استفاده از فرمول آماری با درنظر گرفتن سطح اطمینان 95% تعداد 800 نفر (مرد و زن) به صورت تصادفی انتخاب گردید. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه‌ای که روایی و پایایی آن بررسی و احراز شده، جمع‌آوری و از نرم‌افزار SPSS برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و هم‌چنین از آزمون کای دو برای رابطه بین متغیرها استفاده گردید. یافته‌ها:‌نتایج پژوهش نشان داد که از رضایت مورد مطالعه 67.3% را زنان و 32.8% را مردان تشکیل می‌دهند. بین میزان تحصیلات، شغل و جنسیت با رضایت، رابطه معنی‌داری (P<0.0001) وجود دارد. به علاوه بین رضایت و روستاهای اصلی و قمر رابطه معنی‌داری (P<0.0001) مشاهده گردید. آنالیز پیرسون همچنین نشان داد که بین رضایت و تعداد فرزندان ارتباط معنی‌داری وجود دارد (P<0.0001). یافته‌ها نشان داد که رضایت جامعه مورد مطالعه از ارائه خدمات خانه‌های بهداشت 59.4% بالا، 25.4% متوسط و 15.3% پایین بود. بحث و نتیجه‌گیری: نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که در مجموع بیشتر اعظم جامعه مورد پژوهش از خدمات خانه‌های بهداشت رضایت داشتند و این خود نشانه کارایی مناسب خانه‌های بهداشت در روستاها می‌باشد. با توجه به اینکه عوامل مختلفی از نظر ارائه خدمات بر میزان رضایت روستاییان موثر است، لذا لازم است که در اصلاح برنامه‌های اجرایی، به نقش این عوامل توجه شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.