دوره 24، شماره 7 - ( ماهنامه مهر 1392 )                   جلد 24 شماره 7 صفحات 527-533 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Afshari F, Soleimani Rad J, Torabi G A, Yasrebi B. EFFECTS OF ELECTROMAGNETIC FIELD ON THE DUCTUS DEFERENT AND PROSTATE. Stud Med Sci. 2013; 24 (7) :527-533
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1849-fa.html
افشاری فاطمه، سلیمانی راد جعفر، ترابی اسکویی غلامعلی، یثربی بهزاد. بررسی اثرات میدان الکترومغناطیس بر مخاط کانال دفران و پروستات در رت. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1392; 24 (7) :527-533

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1849-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ، f_afshar@iaut.ac.ir
چکیده:   (15487 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: در دنیای مدرن امروز، وسایل و تجهیزات مولد امواج الکترومغناطیس در سطح بسیار وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نظر به اهمیت آگاهی از اثرات این میدان‌ها تصمیم گرفته شد تا اثرات میدان‌های الکترومغناطیس بر مخاط کانال دفران و پروستات و نیز بر مورفولوژی اسپرم مورد مطالعه قرار گیرد.

 

مواد و روش کار: در این تحقیق رت‌های نر نژاد Wistar به عنوان مدل آزمایشگاهی انتخاب گردیدند. رت‌ها به دو گروه کنترل و آزمایش تقسیم شدند. رت‌های گروه آزمایش به مدت 3 ماه و روزانه 4 ساعت در معرض میدان الکترومغناطیس با شدت 50 گوس قرار گرفتند. پس از انقضای این مدت حیوانات گروه‌های آزمایش و کنترل با جابه‌جایی مهره‌های گردنی کشته شدند و از کانال دفران و پروستات آن‌ها برای مطالعه با میکروسکوپ نوری نمونه‌برداری گردید. همچنین پس از تهیه اسمیر، مورفولوژی اسپرم مورد بررسی قرار گرفت.

یافته‌ها: نتایج به دست آمده نشان داد که در گروه آزمایش ارتفاع سلول‌های مخاط کانال دفران و غدد پروستات نسبت به گروه کنترل کاهش یافته و هسته سلول‌ها متراکم شده‌اند. از تغییرات دیگر در گروه آزمایش می‌توان به از بین رفتن استریوسلیا در مخاط کانال دفران و کاهش ترشحات غدد پروستات اشاره کرد. در بررسی لام‌های مربوط به اسمیر، مورفولوژی اسپرم در مقایسه با گروه کنترل تغییر نیافته بود ولی در گروه آزمایش پدیده فرنینگ از بین رفته بود.

بحث و نتیجه‌گیری: امواج الکترومغناطیس موجب ایجاد اثرات سوء بر سیستم تناسلی می‌گردد.

 

متن کامل [PDF 332 kb]   (1900 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول