دوره 33، شماره 12 - ( اسفند 1401 )                   جلد 33 شماره 12 صفحات 896-888 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Younesi Maleh M, Mirhashemi M, Kord B, Bagheri N. EFFECTIVENESS OF TEACHING COVID-19 PROTECTIVE AND PREVENTIVE BEHAVIORS ON PERCEIVED AND BEHAVIORAL RESPONSES OF STUDENTS. Studies in Medical Sciences 2023; 33 (12) :888-896
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-5963-fa.html
یونسی ماله معصومه، میرهاشمی مالک، کرد بهمن، باقری نسرین. آموزش رفتارهای حفاظتی و پیشگیرانه از COVID-19 بر پاسخ های درک شده و پاسخ های رفتاری در دانش آموزان. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1401; 33 (12) :888-896

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-5963-fa.html


گروه روانشناسی، دانشکده روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد رودهن، تهران، ایران. ، rajaeian.ebrahim@yahoo.com
چکیده:   (333 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: این پژوهش با هدف بررسی تأثیر آموزش رفتارهای حفاظتی و پیشگیرانه در برابر کووید-19 بر پاسخ‌های درک شده و پاسخ‌های رفتاری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری انجام شد.
مواد و روش ها: روش پژوهش حاضر از نوع نیمه آزمایشی، پیش آزمون و پس آزمون با گروه آزمایش و کنترل است. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری بود که از بین آنها 24 نفر به روش نمونه گیری داوطلبانه انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گروه گواه گمارده شدند. ابزار تحقیق شامل مقیاسی بر اساس نظریه انگیزش حفاظتی لیدی و ارمورد (2001) بود. مداخله آموزش رفتار حفاظتی و پیشگیرانه در 8 جلسه 90 دقیقه ای برای گروه آزمایش انجام شد. داده ها با نرم افزار آماری SPSS نسخه 26 و با استفاده از تحلیل واریانس یک طرفه و تحلیل کوواریانس برای بررسی برابری میانگین ها در سطح معنی داری 05/0 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج کوواریانس نشان داد که آموزش رفتارهای حفاظتی و پیشگیرانه از کووید-19 بر پاسخ‌های درک شده و پاسخ‌های رفتاری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری به‌طور معنی‌داری مؤثر است (001/0 > P).
نتیجه گیری: آموزش رفتارهای حفاظتی و پیشگیرانه در برابر کووید-19 در ایجاد انگیزه حفاظت به ویژه در متغیرهای پاسخ های درک شده و پاسخ های رفتاری معنادار مؤثر است و با توجه به اثربخشی این روش، می توان از نتایج آن در تحقیقات آتی استفاده کرد.
متن کامل [PDF 254 kb]   (165 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb