دوره 28، شماره 10 - ( ماهنامه دی 1396 )                   جلد 28 شماره 10 صفحات 609-601 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی البرز ، Samira_bsh2@yahoo.com
چکیده:   (3980 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: علیرغم پیشرفت‌های درمانی اخیر، سرطان دهان به علت تأخیر در تشخیص هنوز یکی از ده علت مرگ‌و‌میر می‌باشد و طبق مطالعات اخیر بروز بدخیمی‌های دهان، فک و صـورت رو به افزایش است. بعلاوه بـا توجـه به نقش شرایط اقلیمی، نحوه زندگی و تغذیه در بروز سرطان‌ها لذا مطالعات اپیدمیولوژیک اهمیت میابد. هدف این مطالعه بررسی موارد بدخیمی‌های دهان، فک و صورت در مراجعین به بیمارستان ولی‌عصر (عج) زنجان طی 6 سال بود.
مواد و روش‌ کار: این مطالعه توصیفی مقطعی بر روی پرونده پزشکی 214 بیمار بدخیمی دهان، فک و صـورت که ازلحاظ هیستوپاتولوژیک تائید شده بودند انجام گرفت. داده‌های دموگرافیک، بالینی و هیستوپاتولوژیک موردنظر استخراج و ثبت و آنالیز آماری گردید.
یافته‌ها: حداقل و حداکثر سن بیماران 20 و 89 سال با میانگین 94/13±59/62 سال بود. نسبت مرد به زن 16/2 به 1 بر آورد گردید. شایع‌ترین تظاهر بالینی بدخیمی‌های دهان و فک و صورت به‌صورت ضایعات زخمی و برجسـته بود. شایع‌ترین محل ابتلا، لب پایین و زبان بود.
بحث و نتیجه‌گیری: هرچند که شایع‌ترین الگوی اپیدمیولوژیک بدخیمی‌های دهان فک و صورت در مطالعه حاضر مشابه سایر مطالعات داخل کشور بود ولی ازلحاظ مقادیر نسبت مرد به زن و میانگین سنی کمی نسبت به سایر مطالعات تفاوت داشت. بررسی نقش سیگار و گرید ضایعات در بروز بدخیمی ازجمله نقاط قوت این طرح بود.
واژه‌های کلیدی: سرطان دهان، بدخیمی، فک، شیوع.
متن کامل [PDF 521 kb]   (1235 دریافت)    

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.