دوره 16، شماره 4 - ( دى 1384 )                   جلد 16 شماره 4 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

پیروی تهمینه ، کریمی پور مجتبی ، سلیمانی راد جعفر ، غفاری معرفت . بررسی اثرات انجماد سریع بر روی آپوپتوزیس در اسپرم افراد بارور و نابارور الیگواسپرم. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1384; 16 (4) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-3-fa.html


چکیده:   (9416 مشاهده)
زمینه و اهداف: فسفولیپیدها به صورت نامتقارن بین نیمه داخلی و خارجی غشای پلاسمایی سلول های زنده توزیع شده اند. طی مراحل اولیه آپوپتوز عدم تقارن غشا از بین می رود و فسفاتیدیل سرین از سطح داخلی به سطح خارجی غشای پلاسمایی جا به جا می گردد. هدف مطالعه حاضر، ارزیابی اثر انجماد سریع بر روی آپوپتوز اسپرم در مردان بارور و نابارور می باشد.موارد و روش: در این مطالعه نمونه های سیمن از 20 مرد نابارور الیگواسپرم و 10 مرد بارور بعد از 48 ساعت دوری از مقاربت به طریق استمنا، جمع آوری شد . بعد از آنالیز بر اساس معیارهای سازمان بهداشت جهانی نمونه ها به دو بخش مساوی تقسیم شدند. بخش اول نمونه ها، در افراد نابارور الیگواسپرم و بارور از نظر آپوپتوزیس، توسط Annexin –V-Flous Staining Kit بررسی شدند و قسمت دوم نمونه ها در هر دو گروه به طریق انجماد سریع در محیط نگهداری اسپرم انسان منجمد و بعد از دو هفته ذوب و از نظر آپوپتوزیس مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج توسط Paired t-test و Independent t-test آنالیز گردید. یافته ها: بعد از انجماد سریع – ذوب، درصد میانگین اسپرم های آپوپتیک در افراد نابارور حدود شش برابر و در افراد بارور حدود سه برابر افزایش یافته است. این اختلاف افزایش درصد اسپرم های آپوپتوتیک در افراد نابارور قبل و بعد از انجماد سریع از نظر آماری معنی دار است.نتیجه گیری : انجماد سریع – ذوب می تواند عدم تقارن غشا را از بین ببرد و باعث آپوپتوز گردد. بنابراین باعث کاهش تعداد اسپرم های عملکردی در دسترس برای روش های کمک باروری (ART) می گردد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb