دوره 18، شماره 5 - ( کنگره ساليانه نفرولوژي، دياليز و پيوند کليه 29 ارديبهشت الي 2 خرداد 1385 1387 )                   جلد 18 شماره 5 صفحات 51-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

COMPARSION OF IMAGING STUDIES FOR FOLLOW- UP . Stud Med Sci. 2008; 18 (5) :48-51
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-245-fa.html
نیکی بخش احمدعلی، محمودزاده هاشم، کرمی یار محمد، غفاری علی، یکتا زهرا. مقایسه روش های تصویر برداری کلیه و مجاری ادراری در کودکان با عفونت ادراری مکرر. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1387; 18 (5) :51-48

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-245-fa.html


، anikibakhsh@yahoo.com
چکیده:   (16577 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: براساس مطالعات موجود عفونت ادراری در دوران کودکی از شیوع بالا و عوارض جدی به خصوص در سنین پایین برخوردار است.

برای شناسایی علت زمینه ای و عوارض عفونت ادراری روی کلیه روش های تصویر برداری بسیار کمک کننده است در این مطالعه نقش اسکنDMSA (Dimercaptosuccinic acid) در شناسایی آسیب کلیه در کودکان با عفونت ادراری مکرر، مطالعه و با آبنورمالیتی­های قابل شناسایی با سیستوگرافیو سونوگرافی از کلیه و مجاری ادراری مورد مقایسه قرار گرفته است.

مواد و روش کار: از کودکان مراجعه کننده با عفونت ادراری مکرر سیستوگرافی - سونوگرافی و اسکن DMSA انجام و اطلاعات حاصل از آنها با یکدیگر مورد مقایسه قرار گرفته است.

یافته ها: در این بررسی 58 کودک 84% دختر و16% پسر مورد مطالعه قرارگرفت. میانگین سنی 9/2±8/5 بود. در 71% موارد اسکار قابل توجه در کلیه توسط اسکن DMSA قابل شناسایی بود. رفلاکس ادرار از مثانه به حالب در 29% موارد با استفاده از سیستوگرافی نشان داده شد. و سونوگرافی در 24% موارد در
کلیه­ها و 7/41% در مثانه گزارش غیر طبیعی داشته است.

بحث و نتیجه گیری :انجام DMSA Scan را نباید محدود به وجود رفلاکس مثانه به حالب منوط دانست و حداقل تصویر برداری از کودکان با عفونت ادراری مکرر سیستوگرافی، سونوگرافی از کلیه ها و مثانه و DMSA Scan پیشنهاد می شود.

متن کامل [PDF 85 kb]   (4145 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.