دوره 13، شماره 4 - ( دى 1381 )                   جلد 13 شماره 4 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

افلاطونیان عباس ، کلانتری سیدمهدی ، حاجی اسماعیلی محمدرضا ، مهرپور گلبر . بررسی رابطه آزمون تورم هیپواسموتیک اسپرم با میزان موفقیت سیکل درمانی باروری خارج رحمی. مجله مطالعات علوم پزشکی 1381; 13 (4) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-219-fa.html


چکیده:   (12216 مشاهده)
مقدمه در حال حاضر استانداردی برای سنجش ناباروری وجود ندارد و پزشکان قادر نیستند بگویند علت تشخیص داده شده چقدر در تاخیر حاملگی نقش دارد اگر چه سمن آنالیز به عنوان یک آزمایش روتین جهت بررسی توانایی باروری مردان استفاده می شود، با این وجود نتایج این تست به تنهایی نمی تواند پیشگویی کننده نتایج حاصله از روش های درمانی خارج رحمی به ویژه IVF باشد. به نظر می رسد آزمون تورم هیپواسموتیک اسپرم بتواند در پیشگویی نتایج IVF-ET موثر باشد. لذا این مطالعه به منظور بررسی ارتباط آزمون HOS با میزان موفقیت سیکل های درمانی IVF طراحی و اجرا شد. مواد و روش: این مطالعه به روش توصیفی ساده، مقطعی، روی 30 نمونه زوج نابارور کاندید IVF مراجعه کننده به بیمارستان مادر و مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروری یزد با نمونه گیری سرشماری ساده انجام شد. نتایج حاصله با روش ANOVA و با استفاده از نرم افزار رایانه ای و SPSS مورد تحلیل قرار گرفت و سطح P value<0.05 به عنوان سطح معنی داری در نظر گرفته شد. نتایج اختلاف میانگین آزمون HOST اسپرم در گروه های مختلف با هم مقایسه شد و رابطه معنی داری بین آن و میزان تشکیل جنین، انتقال جنین، باروری شیمیایی، باروری کلینیکی، باروری در حال رشد، سقط و زنده زایی و سن مرد مشاهده نشد. هم چنین ارتباط واضحی بین نتیجه آزمون HOST و نتیجه سمن آنالیز وجود نداشت. بحث بر اساس نتایج حاصل از این تحقیق، نتیجه آزمون HOST رابطه واضحی با نتیجه IVF-ET انسانی ندارد و نمی تواند به عنوان یک تست پیشگویی کننده نتایج IVF به کار رود و شاید در مواردی که سمن آنالیز دارای پارامترهای مرزی باشد ارزش تکمیل داشته باشد.
واژه‌های کلیدی: HOST TEST، IVF، اسپرم، ناباروری
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb