دوره 24، شماره 5 - ( ماهنامه مرداد 1392 )                   جلد 24 شماره 5 صفحات 318-328 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khodadoost M, Akya A, Ale Taha S M, Adabagher S. THE FREQUENCY OF ANTIBIOTIC RESISTANCE AND CTX-M GENE IN ESCHERICHIA COLI ISOLATED. J Urmia Univ Med Sci. 2013; 24 (5) :318-328
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1769-fa.html
خدادوست مهرداد، اکیا علیشا، آل طه سید منصور، اداباقر شیرین. فراوانی مقاومت آنتی‌بیوتیکی و ژن CTX-M در اشرشیا کلی جدا شده از عفونت ادراری بیماران سرپایی در کرمانشاه. مجله پزشکی ارومیه. 1392; 24 (5) :318-328

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1769-fa.html


مرکز تحقیقات عفونت‌های بیمارستانی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ، aakya@kums.ac.ir
چکیده:   (6990 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: عفونت مجاری ادراری (UTI) یکی از شایع‌ترین عفونت‌های باکتریایی است و اشریشیاکلی از حدود 75 تا 90 درصد از موارد UTI جدا شده است. از طرفی وقوعUTI  کسب شده از جامعه ناشی از جدایه‌های E.coli مولد بتالاکتاماز با طیف گسترده (ESBL) به ویژه CTX-M به صورت جهانی در حال افزایش است. هدف از این مطالعه بررسی الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی، فراوانی جدایه‌های مولد ESBL و نیز ژن CTX-M در جدایه‌های اشریشیاکلی جدا شده از عفونت ادراری بیماران سرپایی بود.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه از نمونه‌ ادراری بیماران سرپایی، 140 جدایه اشریشیاکلی جدا شد. تست تعیین حساسیت نسبت به 10 آنتی‌بیوتیک منتخب توسط روش انتشار از دیسک در محیط جامد انجام گرفت. سپس با استفاده از آزمون فنوتیپی جدایه‌‌های تولید کننده ESBL شناسایی گردیدند. در نهایت با استفاده از روش PCR، ژن blaCTX-M در جدایه‌‌های تولید کننده ESBL مشخص شد.

یافته‌ها: از 140جدایه، به ترتیب 43/81 و 13/62 درصد آن‌ها به آمپی‌سیلین و کوتریموکسازول مقاوم بودند، اما 100 درصد جدایه‌ها نسبت به ایمیپنم حساس بودند. همچنین 34 جدایه (28/24 % از جدایه‌ها) تولید کننده ESBL بودند. در آزمایش PCR، ژن blaCTX-M در 30 (88 %) جدایه‌های مولد ESBL یافت شد.

نتیجه‌گیری: مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌های مختلف بتالاکتام به خصوص سفالسپورین‌های نسل سوم یک نگرانی جدی است.  تولید ESBL به ویژه در جدایه‌های بیماران سرپایی، تهدیدی بزرگ برای مصرف سفالسپورین‌های طیف گسترده است. با توجه به حضور ژن CTX-M در درصد بالایی از این جدایه‌‌ها، مطالعات بیشتر مولکولی و اپیدمیولوژیکی در باکتری‌های پاتوژن در این منطقه لازم به نظر می‌رسد.

 

واژه‌های کلیدی: عفونت ادراری، اشریشیاکلی، CTX-M
متن کامل [PDF 209 kb]   (1696 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی ارومیه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | URMIA MEDICAL JOURNAL

Designed & Developed by : Yektaweb