دوره 23، شماره 5 - ( دوماهنامه آذر-دی 1391 )                   جلد 23 شماره 5 صفحات 538-531 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، Motazakker@yahoo. com
چکیده:   (10390 مشاهده)

  پیش زمینه و هدف : چاپ و نمایه مقالات، به عنوان یکی از شاخص‌های تحقیق و توسعه و همچنین شناخت و ارزیابی وضعیت پژوهشی هر کشور، توسط برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران پژوهشی و نیز محققان است. هدف از این مقاله بررسی وضعیت تولیدات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بر اساس پایگاه‌های اطلاعاتی WOS ، Scopus و PubMed بین سال‌های 2010 و 2011 می‌باشد. ضمناً رشد تولیدات علمی دانشگاه در بازه زمانی 10 ساله مورد بررسی و مقایسه قرار می‌گیرد.

 

 

  مواد و روش کار : این پژوهش توصیفی و از نوع کاربردی می‌باشد. داده‌های کتاب­شناختی این پژوهش از پایگاه‌های WOS ، Scopus ، PubMed و پایگاه‌های اطلاعاتی داخلی کشور جمع آوری شده است. پس از ارائه اطلاعات توصیفی مدارک بازیابی شده از منظر شاخص‌های مختلف ی مورد ارزیابی قرار گرفتند، از آن جمله، میزان مشارکت در تولیدات علمی در مقیاس فردی، دانشگاهی و جغرافیایی، میزان استنادات به مقالات و تحلیل شاخص H نویسندگان، بررسی تولیدات علمی بر اساس نویسنده اول و یا نویسنده مسئول، بررسی تولیدات علمی بر مبنای مقوله بندی موضوعی و بالاخره تحلیل تولیدات علمی از نظر اشتراکات موضوعی و پیوندهای بین رشته‌ای. برای تحلیل آماری نیز از نرم افزار Excel2010 استفاده شد.

 

 

  یافته‌ها: سرانه کل مقالات اعضای هیئت علمی دانشگاه در سال 1389 بالغ بر 68 درصد بود. به عبارتی 68 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه در تولید مقالات سهم داشته‌اند. از میان 256 مقاله‌ نویسندگان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در پایگاه WOS ، بالغ بر 114 مقاله با همکاری نویسندگان خارج از دانشگاه نوشته شده است. همچنین از میان 114 مقاله مذکور، 13 مقاله با همکاری نویسندگان خارج از کشور بوده است. به طور کلی میزان استناد به مقالات دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بر اساس نمایه WOS از سال 2003 میلادی روندی رو به رشد داشته است که این روند افزایشی از سال 2007 سرعت قابل توجه­ای به خود گرفته است که نشان دهنده بهبود کیفیت مقالات ارائه شده می‌باشد.

 

 

  بحث و نتیجه گیری : تعداد تولیدات علمی دانشگاه از عدد 50 در سال 1383 به رقم 302 در سال 1390 رسیده است که رشد شش برابری را نشان می‌دهد. همچنین بر اساس نتایج بدست آمده نویسندگان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گرایش زیادی برای همکاری علمی و تألیف مشترک مقالات خصوصاً در سطح بین‌المللی را ندارد.

 

 

 

متن کامل [PDF 285 kb]   (2078 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.