دوره 23، شماره 2 - ( دوماهنامه خرداد-تیر 1391 )                   جلد 23 شماره 2 صفحات 171-164 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moradi Shahrbabak, Asgari, Molavi, Etemadifar, Maghzi. COMPARING NEURAL FATIGUE BETWEEN FOUR TYPES OF PATIENTS WITH MULTIPLE SCLEROSIS. Stud Med Sci. 2012; 23 (2) :164-171
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1327-fa.html
مرادی شهربابک زهرا، عسگری کریم، مولوی حسین، اعتمادی‌فر مسعود، مغزی امیرهادی. مقایسه خستگی عصبی در چهار نوع بیمار مالتیپل اسکلروزیس. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1391; 23 (2) :171-164

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1327-fa.html


دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه اصفهان ، z_62moradi@yahoo.com
چکیده:   (10469 مشاهده)

  پیش زمینه و هدف :از پژوهش حاضر مقایسه خستگی عصبی بین چهار نوع بیماری مالتیپل اسکلروزیس است.

  مواد و روش کار: از آبان 1388 تا 1389 با یک روش علی- مقایسه‌ای پس‌رویدادی و با استفاده از نمونه‌گیری تصادفی از بین تمام بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیسی که در مرکز ام.اس بیمارستان الزهرا اصفهان بودند 167 نفر به عنوان گروه بیمار انتخاب شدند و در چهار گروه: ام.اس یک بار حمله‌ی تخریب میلین، عود کننده/ تخفیف‌یابنده، پیش‌رونده‌ی اولیه و پیش‌رونده‌ی ثانویه قرار گرفتند. ابزار مورد استفاده در این پژوهش؛ پرسش­نامه روان‌عصب‌شناختی بیمار و سه خرده مقیاس (شناختی، فیزیکی و روانی اجتماعی) اثر اصلاح شده خستگی بود. برای تحلیل داده‌ها از نرم افزار آماری spss استفاده شد.

 

 

  یافته‌ها : نتایج حاصل از تحلیل عوامل و تحلیل واریانس چند متغیره حاکی از آن بود که بین سنتروئیدهای خستگی عصبی در چهار نوع بیماری‌ام.اس تفاوت معنی‌داری وجود دارد (0001/0 p< ).

 

  بحث و نتیجه‌گیری : از آنجایی که شکایت عمده‌ی اغلب بیماران یک خستگی مزمن همراه با هیجانات منفی فرسوده کننده است، با ریزتر کردن این مقوله می‌توان کمک زیادی به تشخیص و بهبود این احساس خستگی مزمن کرد. آسیب‌هایی مثل خستگی عصبی در کنار ماهیت تحلیل برنده یک بیماری مادام‌العمر نظیر ام.اس می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای بیمار، خانواده‌اش و اجتماع به همراه بیاورد. در این راستا دانش نوروسایکولوژی (روان‌شناسی عصب پایه) به دنبال درک ماهیت این واکنش‌ها و جستجوی درمان‌های موثر برای تخفیف علایم و نشانه‌های آن‌ها است. از جمله رویکردهای موثر که توانسته نتایج مفیدی را به دنبال داشته باشد، ارزیابی خستگی عصبی با ابزارهای ساده و در دسترس و بازخور دادن منظم به بیماران است.

 

 

 

 

 

متن کامل [PDF 141 kb]   (3360 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.