دوره 16، شماره 4 - ( دى 1384 )                   جلد 16 شماره 4 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

نژادرحیم رحیم ، قره باغی ناصر ، سیستانی زاده مجید ، منتظری وحید ، میابی زینت . بررسی مقایسه ای حساسیت آزمایش های سرولوژیکی و روش های تصویر برداری در تشخیص کیست هیداتید. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1384; 16 (4) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-10-fa.html


چکیده:   (15517 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: کیست هیداتید جزو بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است این بیماری از مشکلات بهداشتی جهانی، به ویژه کشورهای در حال توسعه می باشد. روش های تشخیصی مختلفی برای کیست هیداتید در دسترس است. در این مطالعه، حساسیت روش های سرولوژیک با روش های تصویر برداری در تشخیص هیداتید، مورد بررسی و مقایسه قرار می گیرد.مواد و روش کار: مطالعه به روش مقطعی، مشاهده ای بر روی 45 بیمار با تشخیص کیست هیداتید انجام گرفت. برای تمام بیماران آزمایش سرولوژیکی IHA و ELISA انجام شد نتایج آزمایش ها و بررسی های تصویر برداری، مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج حاصل از دو روش، مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت. نتایج از میان 45 بیمار مورد مطالعه، در 16 بیمار مبتلا به کیست هیداتید (اثبات شده به روش جراحی،) حساسیت آزمایش IHA و ELISA در تشخیص کیست هیداتید کبد و ریه، به ترتیب 85.7% و 55.5% محاسبه گردید که از نظر آماری معنی دار نبود (p-Value=0.11). حساسیت آزمایش IHA و ELISA در تشخیص کیست هیداتید اثبات شده به روش جراحی %100 برای کیست هیداتید ریه و %85.7 برای کیست هیداتید کبد محاسبه شد که اختلاف آماری معنی داری در مقایسه با روش های سرولوژیکی داشت (p-value=0.01).نتیجه گیری: در مجموع حساسیت روش های تصویر برداری در تشخیص کیست هیداتید، بالاتر از روش های سرولوژیکی بود. به نظر می رسد که حتی در موارد سرولوژیکی منفی، یافته های تصویر برداری می تواند کمک تشخیصی بالایی برای کیست هیداتید باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb