دوره 21، شماره 4 - ( دوماهنامه آذر-دی 1389 )                   جلد 21 شماره 4 صفحات 372-368 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، sepehrhamedanchi@yahoo.com
چکیده:   (18802 مشاهده)

تاریخ دریافت: 16/6/1389، تاریخ پذیرش: 10/8/1389

 

چکیده

درد حاد اسکروتوم یک فوریت استثنایی در اورولوژی محسوب شده و اقدام درمانی عاجل را طلب می­کند چرا که مهم­ترین نگرانی در این سناریو تورشن بیضه است که در صورت عدم تشخیص به موقع و تاخیر در رسیدگی، تخریب غیرقابل برگشت بافت بیضه را به دنبال خواهد داشت.

بیمار مورد معرفی مرد 24 ساله ای می­باشد که با شکایت درد ناگهانی بیضه چپ از چهار ساعت قبل مراجعه کرده است.  شدت درد به اندازه ای بوده که بیمار را از خواب بیدار کرده است. در شرح حال و معاینه اولیه، یافته­های بدست آمده ضد و نقیض بوده و تشخیص تورشن بیضه در این بیمار رد نمی­شود. لذا بیمار تحت بررسی­های پاراکلینیک قرار می­گیرد و در سونوگرافی کالر داپلر خونرسانی بیضه نرمال گزارش می­شود.

در ارزیابی مجدد بیمار، متوجه پاپول خاکستری در خلف اسکروتوم چپ شدیم که در بررسی دقیق­تر موفق به جدا کردن کنه خون­خواری شدیم که تا نیمه بدن وارد جدار اسکروتوم شده بود و با این کار علایم بیمار برطرف گردید.

طرح این گزارش از این بابت حایز اهمیت است که از یک سو لزوم رسیدگی سریع به بیمار با درد حاد اسکروتال را مطرح ساخته و از سوی دیگر بر نقش اساسی شرح حال گیری و معاینه دقیق و وسواسانه، حتی در موارد اورژانسی تاکید می­کند.

 

مجله پزشکی ارومیه، دوره بیست و یکم، شماره‌ چهارم، ص 372-368، آذر و دی 1389

 

متن کامل [PDF 1011 kb]   (2477 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.